Haberler

7 Adımda Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Orta sehpa dekorasyonu, bir oturma odasının tasarımına zerafet katan son dokunuştur. Çoğu zaman satın alınan son mobilya parçası olan sehpalar bir oturma grubunun odak noktasıdır. Bu sebeple orta sehpalar dekore edilirken özen gösterilmesi gereklidir. Peki orta sehpa dekorasyonu nasıl yapılır?

Orta sehpanızın harika görünmesini ve aynı zamanda işlevsel olmasını sağlayacak bazı temel kurallar vardır. Biliyoruz ki orta sehpalar evlerinizde kahve fincanlarından aksesuarlara ya da elektronik eşyalara  kadar pek şeyi barındıran bir alan olabilir.

İçeriğimizde, mükemmel görünen bir  orta sehpa dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olacak 7 öneriye ulaşabilirsiniz!

Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Orta sehpa dekorasyonunun evlerinizin tasarımında önemli bir etkisi olduğundan bahsettik. Belirli adımları takip ederek hem sizi hem de misafirlerinizi hayran bırakacak bir orta sehpa dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız orta sehpa dekorasyonu önerileri!

1. En Doğru Parçayı Seçmekle Başlayın

siyah orta sehpanın üzerinde duran çeşitli aksesuarlar

Öncelikle oturma odanızın karakterini tamamlayacak orta sehpa modelleri seçerseniz, sonrasında onu dekore etmek sandığınızdan da keyifli  olacaktır. Oturma odanızın orta sehpanın etrafında dönen bir planı olacağını unutmayın. Bu noktada yuvarlak bir sehpa seçmek akıllıca bir stil hilesidir. Tıpkı dairesel bir yemek masasında olduğu gibi, bir alanda sosyalliği teşvik eder.

Sehpa stili, bir odanın oranlarına yardımcı olabilir. Orta sehpanızın boyutu alanı daraltmamalı ve yeterli hareket alanı sağlamalıdır. Örneğin, yaşam alanınızın tavanı alçaksa, özellikle alçak olan bir sehpa seçmek mantıklıdır.

Oturma odası düzeniniz ister renkli ister beyaz olsun, orta sehpanızın tasarımında sehpanızın boyutları ile oynayarak farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Örneğin iki farklı boyutta sehpadan oluşan Mosaic Orta Sehpa’yı seçerek alışılmışın dışına çıkabilirsiniz.  Bu görüntü görsel bir zarafet yaratır ve tek başına bile dekorasyonunuzu tamamlayabilir.

Ayrıca orta sehpanız için seçtiğiniz materyal de ortamla uyumlu olmalıdır. Art Deco tarzında dekore edilmiş bir salonunuz var ise, mermer sehpalardan faydalanmak sizin için iyi olabilir.

Bir diğer önemli nokta da sehpanızın rengidir. Örneğin nötr bir arka plana sahip açık renkli bir oturma grubunda koyu renkli yüzeye sahip sehpalar odak noktası oluşturacak ve ortama vurgu katacaktır.

2. Denge ve Dinamizm Yaratın

tahta bir orta sehpanın üzerine yerleştirilmiş çeşitli dekoratif objeler

Orta sehpa dekorasyonunda denge sağlamak için oturma odanızın görünümünü veya temasını kullanmalısınız. Yoğun vurgulu bir alanda, orta sehpa dekorasyonunu minimalist tutabilirsiniz veya alan sade bir dekorasyona sahipse, kontrast yaratmak çeşitli dokular ekleyebilirsiniz.

  • Kontrast yaratırken siyah veya koyu renkli ahşaplar için metalik ve keskin beyaz masaüstü öğeleri tercih edebilirsiniz.
  • Dinamik ve dengeli bir görüntü yaratmak için kıvrımlı bir şekil, hoş bir kumaş ve sıra dışı bir doku seçebilir ve sehpayı odanız için göz alıcı bir merkez haline getirebilirsiniz.
  • Sehpanızı dengeli tutmak için, sergilenen öğelerin ölçeğini değiştirebilir ve benzer nesneleri birlikte gruplayabilirsiniz. Tüm öğeler aynı göz hizasında olduğunda fark edilmeleri zordur. Daha göz alıcı bir görünüm yaratmak için sehpanızın üzerinde bulunan dekoratif objelerinin yüksekliğinin birbirinden farklı olmasına dikkat edin.
  • Bunları uygularken sadelikten ödün vermemeniz ve fazla küçük aksesuarlar kullanmamanız sizin için en iyisidir. Bir sehpa dağınık olmadığında daha iyi düşünmenize yardımcı olur ve rahatlamanızı kolaylaştırır.

3. Dekoratif Tepsilerden Faydalanın

bir tepsinin üzerine yerleştirilmiş mumlar ve lavanta dolu bir cam vazo

Orta sehpanızın üzerindeki eşyalar günün ilerleyen saatlerinde artıyorsaveya sehpayı iş için kullanıyorsanız sehpa dekorasyonunuzu kolayca toparlamanızı ve kaldırmanızı sağlayacak bir tepsi kullanabilirsiniz.

Dekoratif bir tepside en sevdiğiniz küçük dekorları sergilemek hem pratik hem de şık bir amaca hizmet eder. Tepsiler aynı zamanda serbest biçimli bir masaya simetri kazandırmak ve dağınık görünen masaüstü öğeleri sabitlemek için de ideal bir tercihtir.

4. Kullanışlı Alanlar Oluşturun

üzerinde çeşitli kırlentler bulunan bir l koltuk ve önünde duran ahşap sehpa

Orta sehpanız geniş ise, sehpanın dağınık görünmesini önlemek ya da konuklarınız için bir fincan, tabak veya başka herhangi bir kişisel eşya koyabilmeleri için yeterli alan bıraktığınızdan emin olmalısınız. Bunun için sadece bir tarafı dekore etmeyi seçebilirsiniz.

Sehpa, oturma odanızdaki sosyal aktivitenin merkezidir. Uzaktan kumandaları, bardak altlıklarını veya okuma gözlüklerini koymak için yukarıda bahsettiğimiz gibi dekoratif tepsileri veya ahşap kutuları kullanabilirsiniz. Ayrıca puflu bir sehpa tercih ederek kalabalık toplantılarda pratik çözümler yaratabilirsiniz.

Orta sehpa yüzeyine çok fazla şey koymamanızı söylemek mantıksız görünebilir, ancak düzenleme ne kadar güzel olursa olsun, pratiklik çok önemlidir. Günlük eşyalarınızı koymak için yeterli alan olduğundan emin olmalısınız.

5. Mevsimine Uygun Aksesuarlar Kullanın

bir kahve tepsisinin içerisine yerleştirilmiş sonbahar yaprakları, kahve bardağı ve balkabağı

Oturma odasının odak noktası olarak sehpanız, mevsimlik dekoratif unsurları sunmak için harika bir yerdir. Örneğin, yaz aylarında ortama bu döneme uygun bir hava katmak için sehpanıza bir deniz kabuğu aranjmanı koyabilirsiniz. Sonbahar geldiğinde ise deniz kabuklarını kuru yapraklar ve sıcak turuncu tonunda aksesuarlar ile değiştirebilirsiniz.

Bahçeden eve getirdiğiniz birkaç taze çiçeği narin bir cam vazolara koyarak orta sehpanızda sergilediğinizde, bahar havasını evinizde hissettirebilirsiniz. Ayrıca pastel tonlar kullanmak da baharın habercisi olacaktır.

6. Dekorasyonda “3” Kuralını Uygulayın

Matematik derslerimizden de hatırladığımız altın oran veya üçler kuralı, orta sehpa dekorasyonunda işe yarayan başka bir yöntemdir. Sehpanızda üç bölümlü bir ızgara hayal etmek, eşyaların en iyi nerede göründüğüne karar vermenize yardımcı olabilir.

Bu özellikle uzun, dikdörtgen şekilli masalar için geçerlidir. Ayrıca yuvarlak sehpalarınızda da 3 nesneyi üçgen yaratacak şekilde yerleştirmek, tasarımınıza çeşitlilik katacaktır.

Sehpanızı görsel olarak üç bölüme ayırdığınızda her bölüme eşya yerleştirebilir veya sadece iki bölümü kullanıp bir ucunu boş bırakabilirsiniz. Bölümlerinizden birine çiçeklerle dolu çarpıcı bir vazo veya bir kitap yığını gibi cesur bir parça koyup ardından, diğer bir bölmeye daha minimal bir öğe koyabilirsiniz.

7. Orta Sehpanızı Kişiselleştirin

Orta sehpanın üzerinde bulunan cam bir teraryum ve şık bir oturma odası dekorasyonu

Sehpanızdaki nesnelerin tutkularınız ve anılarınız hakkında bir hikaye anlatmasına izin verin. Sevdiğiniz bir yerden getirdiğiniz hatıralık eşyalar, unutulmaz bir tatilde topladığınız deniz kabukları veya topladığınız güller, sehpanızın dekoruna kişisel bir dokunuş katmanın harika yollarıdır.

Sevdiğiniz nesneleri yerleştirirken ayrıca kitaplar ve kutu oyunlardan da faydalanabilirsiniz. Konuklarınız ile sehpanın etrafında otururken sosyalleşebileceğiniz eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz.

Orta Sehpa Dekorasyonu için bazı fikirler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu