Sıkça Sorulan Sorular

Biye nedir?

Biye nedir? Biye esnemeyen kumaşlarda verevine şerit şeklinde kesilmiş ve birbirine eklenerek uzatılmış kumaşlardır.

Kumaşta biye ne demek?

Biye esneme özelliği olmayan kumaşlarda verevine halinde ve şerit olarak kesilerek birbirine eklenerek uzatılan kumaş malzemeleri demektir. Günümüzde biyelerin kullanım alanları oldukça geniştir. Biye genel olarak çeşitli kıyafetlerin kenarlarını temizlemek için kullanılmaktadır.

Biye çeşitleri nelerdir?

biye-çeşitleri-nelerdir

Ne amaçla ve nereye yapılacağı göz önünde bulundurularak kumaşa çeşitli kesim teknikleri uygulanır. Verev biye kesimi, tüp biye kesimi, boyuna, enine, biye kesimi, kaytanlı biye kesimi, katlamalı biye kesimi, press biye kesimi ve spagetti biye gibi çeşitlendirebiliriz.

Biye dikimi nedir?

Uzun olması ya da farklı desenli kumaşlarla bütünlük oluşturulması isteniyorsa parçalar hazırlanarak birleştirilir ve dikilir. Dikiş aşamasında özenli davranmak gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra dikiş yerlerinin düzeltilip ütülenmesi düzgün bir görüntü sağlar.

Biye hesabı nasıl yapılır?

biye-hesabı-nasıl-yapılır

Örneğin, etek kenarı geçeceksek ve dikilmiş halindeki biyenin 1cm olmasını istiyorsak ; ön ve arkaya kıvrılacağı için, içe kıvrılacak kısım için 1cm x 2 =2 cm, görünecek biye kısmı için de 1cm x 2 = 2 cm toplam 4 cm aralık belirlemeliyiz.

Biye kesimi nedir?

Biye Nedir? Çok geniş bir alanda kullanımı olan biye genelde tekstil sektöründe, kendi kumaşından ya da başka kumaştan dikişleri kapatmak ve sağlamlaştırmak maksadıyla kullanılır.

Koton biye nedir?

Kıyafetin ya da kumaşınızın yaka, kol, etek çevresine geçirilen ince şerit biye tekstil ve hazır giyimde kullanılabilir. Bazen aksesuar bazen de kıyafetlerin yaka ve kenarlarını şıklaştırmak, güzelleştirmek için kolay bir alternatiftir. Kullanım alanı çok geniştir ve her dikiş işinin olmazsa olmazı denilebilir.

Biye makinası nedir?

biye-makinası-nedir

Tüp biye kesme makinası tüp halindeki kumaşları kesmek için üretilen makinalardır. Biye kesme makinası Kanmak Makina KM 1500 model parça halindeki tüp haline getirilmiş kumaşları kesmek için üretilen makinalardır.

Hazır biye nedir?

hazır-biye-nedir

Değişik enlerde hazırlanmış ince bantların, dikiş kenarını kaplayacak şekilde tutturulmasına “biye” denir. Biyeler, giysinin kendi kumaşından, kontrast oluşturan bir kumaştan ya da astar gibi malzemelerden hazırlanabilir. Giysinin dikiş kenarlarını sağlamlaştırmak ve süslemek amacıyla kullanılır.

Saten biyeli ne demek?

Kaliteli kumaştan imal edilmiş 25mt toplar halindedir. Kıyafetin ya da kumaşınızın yaka, kol, etek çevresine geçirilen ince şerit biye tekstil ve hazır giyimde kullanılabilir. Bazen aksesuar bazen de kıyafetlerin yaka ve kenarlarını şıklaştırmak, güzelleştirmek için kolay bir alternatiftir.

1 metre kumaştan kaç tane tişört çıkar?

Kaç Metre Kumaş Almalıyım?

Çift Kişilik Nevresim4,50 – 5 metre
Tişört1 metre
Sweatshirt2 metre
Eşofman Takımı3 – 3,50 metre
Uzun Hırka2 – 2,50 metre

1 GSM kaç gram?

Ons – Gram tablosu

OnsGram
1 oz28.35 g
2 oz56.70 g
3 oz85.05 g
4 oz113.40 g

1 top kaç metre?

1 Top Kumaş Kaç Metre Örnek verecek olursak 1 top kumaş 20 metreden başlamaktadır. Ayrıca 200 metreye kadar da 1 top kumaş mevcuttur.

Biye ile neler yapılır?

Aksesuar olarak işlenen biyeler son derece şık bir görüntü sunar. Mutfak ve iş önlüklerinin boyun kısımları ve kenarları, havlu ve çarşafların kenarları, çanta kenar ve kulpları, forma ve eşofman kenarları biye yapmaya son derece uygundur.

Biye lastik ne işe yarar?

İç çamaşırı için de kullanılan katlanır lastik, biye lastik olarak da isimlendirilir.

Pamuk ve koton aynı mı?

Cotton fabric kelimesi ingilizce bir kelime olup türkçe karşılığı pamuk kumaştır.

Koton ile pamuk aynı mı?

Koton bizim bildiğimiz pamuğa verilen isimdir. İngilizcesi “Cotton” olan bu kumaş türü halk arasında koton olarak bilinmekle birlikte çok azımız koton kumaşın pamuk kumaş olduğunu bilmekteyiz.

Maybe you are interested in:

polyamide nedir?

Related searches

  1. Biye nedir
  2. Biye nasıl dikilir
  3. Tela nedir
  4. Biye Aparatı
  5. Biye Makinası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu