Sıkça Sorulan Sorular

Drape nedir?

Drape, herhangi bir kıyafet türünde katlanarak dikilmiş kısımlara verilen isimdir. Çoğunlukla eteklerde, elbiselerde, gömleklerde ve bluzlarda tercih edilir.

Drape elbise ne demek?

Drape, herhangi bir kıyafet türünde katlanarak dikilmiş kısımlara verilen isimdir. Çoğunlukla eteklerde, elbiselerde, gömleklerde ve bluzlarda tercih edilir. Kumaş; düz, verev, pilili gibi farklı şekillerde katlanarak dikilir ve bu şekilde kıyafete model verilir. Drape, Fransızcadan alınmış bir kelimedir.

Drape tekniği nedir?

Drape, ince katlar halinde aşağı doğru salınmasını sağlayan kumaş kıvrımı özelliğidir; çoğunlukla eteklerde, elbiselerde, gömleklerde ve bluzlarda tercih edilir. Drape drapaj tekniği ile yapılmaktadır. Drapaj, insan bedeni veya cansız manken üzerinde kumaşa şekil verilmesi işlemidir.

Drape detay ne demek?

Dikiminde üst üste gelen katlar ve pililer kullanılan elbiselere drape elbise denir. Drape detayı verilen elbiselerde katlar, dökülmüş gibi bir görüntü oluşturulur. Bu teknikle dikilen giysilerin drapeli kısmı, süzülerek vücudun şeklini alır.

Drape çalışması nasıl yapılır?

drape-çalışması-nasıl-yapılır

Büzgü drape yapılışı

 1. Ø Büzülen yerler toplu iğne ile sağdan sola tutturulur.
 2. Ø Belirli aralıkla aynı hizada ikinci büzgü yapılır. Bu işlemde kumaş gerdirilerek iğnelenir. …
 3. Ø Büzgüler şeffaf misina (hayalet) iplik ile 3-4 cm aralıkla nokta dikişi yapılır.
 4. Ø Drapelerin bitiş yerlerine ‘Z’ teğeli yapılır.

V drape nedir?

Kumaşın, ince katlar halinde aşağı doğru salınmasını sağlayan kumaş kıvrımı özelliğidir; çoğunlukla eteklerde, elbiselerde, gömleklerde ve bluzlarda tercih edilir.

Drapaj ne demek?

Drapaj kelimesi Fransızca "draper" sözcüğünden türemiştir. Genel olarak giysilere yapılan pililer veya büzgüler anlamına gelir. Drapaj, üç boyutlu olarak giysi tasarlama ya da kalıp çıkarma tekniği olarak tanımlanabilir.

Drape perde ne demek?

Drape Perde, dekoratif amaçlı kullanılan perde türüdür. Ancak drape perde modelini yaptıracağınız mekanın büyük ve ferah olması gerekmektedir. Çünkü drape perde modeli büyük salonların, otel lobilerinin, tiyatro sahnelerinin vb mekânların perde modelidir.

Drapaj Nedir Tarihçesi?

İnsanoğlunun korunma ve rahatlık amacıyla örtünme ihtiyacı duyduğu ilk zamanlarda,bu iş için bulunabilecek tek malzeme hayvan derisiydi. İnsanlar hayvan derilerini vücutlarına oturtmak için değişik yollar buldular. Bunun sonucunda da drapaj doğdu. Bu giyim tarzı yüzyıllar boyunca sürdü.

Drapaj çalışmayı gerektiren durumlar nelerdir?

1-Drapaj çalışmayı gerektiren durumlar nelerdir? a) Model özelliği b) Modelin tümünü görmek c) Oransız ve kusurlu vücutlar d) Prova kontrol alıştırmaları yapmak için drapaj uygulanır.

Drapeli elbise esner mi?

Elbise kumaşı esnektir. Elbise düşük omuz ve kaldırılarak formunda kullanılabilmektedir.

Vücudu saran elbiseye ne denir?

Straplez: Omuzları tamamen açıkta bırakarak vücudu saran ve belde biten küçük giysi. Şifon: Şeffaf ve hafif bir kumaştır.

Menfiye nedir?

– Olumsuz, negatif, – Her şeyi olumsuz ve negatif yanları ile ele alan kişi, Bu anlamları ile beraber gündelik yaşamda tek başına ya da cümle içerisinde kullanılabilmektedir.

Drapaj dersi nedir?

Öğrenciye, drapaj tekniğiyle etek, bluz ve elbise kalıpları hazırlama ile ilgili bilgi ve becerilerin verildiği derstir. Bu ders ile öğrenci drapaj tekniğiyle etek, bluz ve elbise kalıpları hazırlayabilecektir.

Doğumda kaç litre kan gider?

Vajinal doğumda sonra ortalama kan kaybı miktarı 500 ml veya daha azdır. Sezaryen doğumunda ortalama kan kaybı ise yaklaşık olarak 1000 ml’dir.

1 ped kanama kaç ml?

Adet kanaması genelde 4-6 gün sürer. Toplamda 30-40 ml, 6 dolu ped veya 2-3 kaşık kadar kanama normal olarak kabul edilir.

Steril drape nedir?

steril-drape-nedir

Steri-Drape İnsizyon örtüleri, steril cerrahi alan sağlayan steril,yapışkan film örtülerdir. Su geçirmez ve hava alabilir özelliktedir. Banyo bandı ve yara örtüsü olarak kullanılmaktadır. Uygulamanın yapılcağı bölge genişliğinde kesilerek kullanılabilir.

Artistik Çizim ve Drapaj nedir?

artistik-çizim-ve-drapaj-nedir

Artistik Çizim Ve Drapaj; bütün giysi türlerinde çizim yapabilen ve drapaj uygulayabilen bireydir. Artistik Çizim Ve Drapaj Kursu ise Artistik Çizim Ve Drapaj mesleğini yürüten ve ya yürütmek isteyen bireylerin, 120 saatlik Artistik Çizim Ve Drapaj Eğitimi sonunda alması öngörülen sertifikadır.

Drapaj mankeni nedir?

Drapaj, insan bedeni veya cansız manken üzerinde kumaşa şekil verilmesi işlemidir. Canlı veya cansız manken üzerinde kâğıt veya kumaşla istenilen bir giysi modelinin kalıbı drapaj yoluyla elde edilebilir. Yani drapaj, canlı veya cansız manken üzerinde genellikle her türlü giysi (etek, bluz, elbise vb.)

Perde mi önde tül mü?

perde-mi-önde-tül-mü

Ev dizaynına göre sıralama yapacak olsanız bile takacak olduğunuz tülü orta kısma geçirmelisiniz. Bunun açıklamasına bir alt başlıkta detaylı olarak değineceğiz. Onun dışında ise cama en yakın olan kanala güneşlik, evin iç kısmına yakın olan kanala ise kalın perde asabilirsiniz.

En kullanışlı tül perde hangisi?

en-kullanışlı-tül-perde-hangisi

Zebra Tül Perdeler: En iyi perde modelleri arasında yer almaktadır. Mutfak, salon, yatak odaları ve çocuk odalarında da kullanılabilir.

Drape perde nasıl yıkanır?

Drape perdeler nemli bezle silinebilir, yeterli olmaması halinde çamaşır makinesinde 30 dereceyi geçmeyen sıcaklıkla yıkanabilirler. Drape perdeler narin perdeler oldukları için yıkandıktan sonra ütülenmemesi gerekir. Perdelerin ütülenmesi kullanım ömrünü azaltabilir.

Kobe kumaş ne demek?

kobe-kumaş-ne-demek

Kırışmaya karşı oldukça dayanıklıdır ve kullanımı kolaydır. Dökümlü bir yapıya sahiptir. Ütü istemeyen bir kumaştır. Yaz ayları için en fazla tercih edilen kumaş türleri arasında bulunur.

Jessica kumaş ne demek?

Endüstri alanında sıkça kullanılan bu kumaş polyester birkaç kumaşın çeşididir. Jesica kumaş; sentetik kumaşlar içerisinde şirketlerin oldukça ilgili olduğu bir dayanıklılığa ve kırışıklık direncine sahiptir.

Krep kumaş nasıl bir şey?

Krep kumaş oldukça hafif yapıya sahip olan ve genellikle yazlık kıyafetlerin üretiminde tercih edilen tekstil ürünleridir. Hava geçirgenlik oranları yüksek olması ve esnek yapıları sayesinde yazın konforlu bir kullanım sunuyor.

Maybe you are interested in:

işlevsel nedir?

Related searches

 1. Drape Ne Demek
 2. Drape meaning
 3. Drapeli Elbise Ne Demek
 4. Drape Elbise
 5. Drapes ne demek
 6. Drape kumaş Nedir
 7. Drape perde
 8. Drape Elbise Modelleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu