Sıkça Sorulan Sorular

Ekstrafor nedir?

Ekstrafor, kumaşı yetirmek, hiç payı kalmamış etek ve pantolon boylarını uzatmak, bel kemerinin iç astarı olarak kullanılmak ya da çeşitli yerlerde pervaz …

Ekstrafor nerelerde kullanılır?

Tekstilde olduğu gibi otomotiv sektöründe, ayakkabı, lastik ve kurdele yapımında da oldukça sık rastlanmaktadır. Mobilya, sağlık, iş ekipmanları ve endüstri gibi en çok ihtiyaç duyulan alanlarda da dar dokuma ekstrafor kumaşlar kullanılmaktadır. Bu alanlarda en çok tercih edilen kumaşlar olarak bilinmektedir.

Ekstraforlu perde ne demek?

Perde ekstraforu (perde büzgü şeridi), perdelere istenen pilinin verilmesi ve bu pililerin düzgün görünmesi amacıyla perdelerin üst kısmına dikilen dar dokuma kumaştır. perde ekstraforunun kumaşa dikilmesinin ardından büzgü iplerinin çekilmesiyle istenen pili elde edilir.

Ekstrafor metresi ne kadar?

ekstrafor-metresi-ne-kadar

Metrelik Perde Ekstraforu – En 6 cm (1 metre) – 3.00 TL.

Ekstrafor bandı ne demek?

ekstrafor-bandı-ne-demek

Ekstrafor (curtain heading tape), perde bandı, perde ve benzeri şeylerin ucuna, kenarlarına, giysilerin etek, kol, yaka ya da paça parçalarına geçirilen, seyrek dokunmuş şeride denir. Ekstrafor yani perde başlığı ya da perde bandı, perde rayı veya çubuğuna tutturulan perdenin üst kısmına verilen isimdir.

Balıksırtı ekstrafor nedir?

Pamuk Balıksırtı Ekstrafor Kullanım Alanları; Yaygın olarak, görünen overlok dikişlerini veya kumaş kusurları kapatmak, İnce kumaşlarda aksesuar, düğme, kuşgözü veya çıtçıt gibi malzemelerin altına yırtılmayı önlemek, kumaşı desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Ekstraforlu düz dikiş ne demek?

YUMUŞAK DOKULUDUR. PİLESİZ DÜZ DİKİMDİR. EKSTRAFORDAKİ İPLİKLER ÇEKİLEREK İSTENİLEN PİLEDE KULLANILABİLİR. PİLELİ KULLANIM İÇİN PENCERE ÖLÇÜSÜNÜN EN AZ 2 KATI ÖLÇÜSÜNDE SİPARİŞ VERİLMESİ ÖNERİLİR.

Pile perde ne demek?

Pile, kumaş, perde veya kağıt gibi malzemelerde bir bölümün öbürünün üzerine getirerek elde edilen kıvrıma pile denir. Genel olarak tekstil, perde ve döşemecilik sektörlerinde tercih edilir.

Tül yerden kaç cm olmalı?

tül-yerden-kaç-cm-olmalı

Düz klasik tarzda tül perde ölçüsü duvardan duvara alınabilir veya pencerelerin bitiminden 25’er cm taşabilir. Boy ölçüsü tavandan yere genel tercih olarak yerden 4-5 cm. yukarda tutulur. Tül perdelik kumaş alırken büzgü tercihine göre 1’e 2,5 istendiğinde alınan en ölçüsünün 2,5 katı kadar tül alınmalıdır.

1 metre perdeye kaç metre tül gider?

-30 Derece de yıkandıktan sonra nemli bir şekilde takıldığında ütü ihtiyacı duymayacaktır. -1×3 Pile, 1 metre tül için 3 metre tül kullanılması demektir.

Perdede sık pile nasıl hesaplanır?

perdede-sık-pile-nasıl-hesaplanır

Hesaplarken (Perdenin Ölçüsü x 3,5) + 20 cm kenar payı şeklinde hesapladığımız Amerikan perdeye özel ideal bir pile ölçüsüdür. 20 cm lik pileler yaptığınızda pilelerin arası 8 cm gibi ideal bir ölçüye gelecektir. Tabi ki müşterinin bütçesine bağlı olarak daha da sıklaştırılabilir.

Perde Pilesi nasıl olmalı?

Tül perde pile sıklığı oranlarından sonuncusu sık pile olarak bilinen 1’e 3 oranıdır. Bu modeldeki tül perdeler çok sık pileye sahiptir ve aralarında hiç boşluk yoktur. Eğer sık pileli tül perdeleri seviyorsanız özel dikimlerde 1’e 3 pile olarak belirtmeniz gerekiyor.

Perde pile çeşitleri nelerdir?

Salon dekorasyonu için en uygun pile çeşitleri; normal pile, sık pile ve orta pile şeklindedir.

Çift dikiş ne anlama gelir?

bu deyim aslında sinifta kalmak sonucunda aynı dersleri tekrarlamak zorunda kalan şahıslar için kullanılırdı… her isimden iki insanla çıkan insanlar için de kullanılan deyim.

Dikiş türleri nedir?

dikiş-türleri-nedir

Dikiş çeşitleri arasında;

 1. Overlok dikişi.
 2. Emniyet dikişi.
 3. Kapama dikişler.
 4. Recme dikişi.
 5. Alt dikiş
 6. Tek iplikli zincir dikişi.
 7. Çok iplikli zincir dikişi.
 8. Elle yapılan dikişler bulunmaktadır.

Dikişi kim alır?

Dikişlerin alınması hekiminiz veya ona danışarak yönlendirileceğiniz diğer bir sağlık çalışanı tarafından alınabilir. Belirtilen zamanda dikişlerin alınması iyileşme açısından önemlidir.

Grek tül perde ne demek?

Uygun fiyatlı bir malzeme olan bu özel tül kumaş, petekli özel dokusu ile tül perde olarak da tercih edilebiliyor. Petek tül de denilen bu özel kumaş özel günlerdeki masa ve sandalye süslemelerinden gösterişli hediye paketlerine, çiçek buketlerinden araba ya da kapı süslerine geniş bir kullanım alanı sunuyor.

Iyi tül nasıl olmalı?

Tül perde ölçüsü eni korniş genişliği ile aynı olmalı. Boy ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalı. Kornişlerde tül kullanımı ortalama 1’e 2.5 veya 3 yapılmalı. İsteğe bağlı olarak bu oranların altında veya üzerinde olabilir.

Perdede renso ne demek?

Perdeleri yana toplarken kullandığımız braçolu veya kordonu, duvara tutturduğumuz bir aparata bağlarız. Duvara monte edilen, kuşak veya braçolları taşımaya yarayan kanca olan bu dekoratif perde aksesuarına renso denir.

Tül mü önde olur perde mi?

tül-mü-önde-olur-perde-mi

Perde kornişlerinde ikinci yani orta sıraya takılacak perde ise tül perde olmaktadır. Evin dizaynına göre nadiren de olsa perde yerleri değiştirilebilse de ya da sadece güneşlik perde ve fon perde kullanılsa da tül perde kullanılırsa hiçbir istisnaya bakılmadan doğrudan orta kornişe takmak gerekir.

Perde ölçüsünde Önce En Mi boy mu?

perde-ölçüsünde-önce-en-mi-boy-mu

Her zaman önce en sonra boy yani önce genişlik sonra yükseklik yazılır. Perde ölçüleri genellikle cm cinsinden ölçülür ve yazılır. Örnek perde eni 120 cm boyu 200 cm ise perde ölçüsü 120 x 200 cm şeklinde yazılır.

Fon perde güneşlik olarak kullanılır mı?

fon-perde-güneşlik-olarak-kullanılır-mı

Bu şekilde güneş ışınları sizi asla rahatsız etmeyecektir. Güneşlik perde formatına uygun olan bir başka ürün ise fon perdedir. Zaten bu perdenin kalın bir kumaş üzerinden üretilmesi, perdeyi bir güneşlik formatına sokmuştur. Stor ve zebra perdelerin de güneşlik özellikleri vardır.

Pilesiz tül ne demek?

pilesiz-tül-ne-demek

Pilesiz/Düz/Büzgülü Dikim= Ucuz Yollu Tül Perde İhtiyacını karşılamak amaçlı üretilen ancak görüntü itibari ile pek şık durmayan perde pile uygulamasıdır. Müşterinin pek tercih etmediği ve perdecinin tavsiye edeceği en son perde pile uygulamasıdır.

Amerikan pile ne demek?

Amerikan pile modeli, organze gibi düz durmayan tül veya fon kumaşlar için sıklıkla tercih edilmekte olan pile modellerinden biridir. Ayrıca Amerikan pile modeli şık görünümü bakımından kullanıcıların beğenisini toplayan ayrıca dekorasyonlarda harikalar yaratan bir parçadır.

Perde Pilesi açılır mı?

perde-pilesi-açılır-mı

En çok merak edilen konulardan birisi de perde pilesi açılır mi konusudur. Evet perde pilesi dikkatli bir şekilde tüle zarar vermeden açılabilir. Ancak bu işlem yapılırken dikkatli olunmalıdır. Yoksa tül yırtılarak kullanılamaz hale gelebilmektedir.

Bir top perde kaç metre olur?

bir-top-perde-kaç-metre-olur

Fakat genellikle bir metre belirtmek gerekirse 1 top perdenin 50 metreye denk geldiğini söylemek mümkün. 50 metrelik bir perdenin genellikle birçok odaya yeteceği ve buna bağlı olarak tek alışta ihtiyaç gidereceği düşünülür.

Maybe you are interested in:

enginar nedir?

Related searches

 1. Ekstrafor nedir tıp
 2. Ekstrafor Nedir diş
 3. Ekstrafor Perde Nedir
 4. Ekstrafor perde
 5. Ekstrafor şerit
 6. Ekstrafor Fiyatları
 7. Ekstrafor ÇEŞİTLERİ
 8. Tela nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu