Sıkça Sorulan Sorular

Ikametgah adresi nedir?

Bu hizmeti kullanarak, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinizi sorgulayabilir, …

Ikametgah adresi nedir örnek?

İkametgah belgesi, Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan herhangi bir insanın devlet kayıtlarında yer alan ve resmi olarak oturduğu yeri belirten belgedir. Bir kişi birden çok yerde oturabilir ama nüfus müdürlüklerinde sadece bir adresi yer alır.

Ikametgah adresi nasıl öğrenilir?

İkametgah adresi öğrenebilmek için ‘https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama’ sayfasında yardım alabilirsiniz.

Ikametgah adresi nasil?

İkametgah değişikliği yapmak için bulunduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğünü ziyaret etmeniz yeterlidir. Belli şartlar altında ise bu işlem e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilir. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız ve yerleşim yeriniz yurt dışında bulunuyorsa da dış temsilcilere başvurarak adresinizi bildirebilirsiniz.

Ikametgah neresi oluyor?

İkametgah için kanunlarımızda, ”Bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir.” ifadesi kullanılmaktadır.

Evde kimin ikametgahı var?

Bir adreste kimin oturduğunu öğrenmek için, e Devlet sitesine girdikten sonra aşağıdaki adımları izleyin: Arama bölümüne “hane halkı” yazın. Aynı hanede ikamet eden kişi belgesi sorgulama üzerine tıklayın. Barkodlu belge oluştur butonuna tıklayın.

Ikametgah adresi neden istenir?

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda birçok işlem için vatandaşlardan ikametgah belgesi isteniyor. Özellikle yeni işe giriş, okul kayıt, burs başvurusu veya diğer resmi işlemler için istenilen ikametgah belgesinde kişinin kayıtlı olduğu adres bilgileri yer almaktadır.

Ikametgah için ne yapılmalı?

Taşındığınız yer daha önce sistemde kayıtlı değilse herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Taşındığınız adres, daha önceden başka bir kişi tarafından beyan edilmiş ise yanınızda yeni adresinize ait doğalgaz, elektrik, su, telefon faturası ya da abonelik sözleşmesi getirmeniz gerekmektedir.

Ikametgah adresi nereden alınır?

Kişiler kendilerine ait ikametgah belgesini ve kendisiyle aynı adreste oturan kişilerin ikametgah belgesini herhangi bir nüfus müdürlüğünden alabilirler.

Ikametgah değişikliği zorunlu mu?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50’nci maddesine göre, adres değişikliği bildirimi, 20 iş günü içerisinde yapılmalıdır. Süresi içerisinde adres değişikliğini bildirmeyenlere 128,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Gerçeğe aykırı adres bildiriminde bulunanlara 2673,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Muhtardan ikametgah alınır mı?

Muhtarlıktan alacağınız ikametgah belgesi için ödemeniz gereken ücret 12 TL olarak belirlenmiştir. Ancak Nüfus Genel Müdürlüklerinden yada e Devlet sistemi üzerinden hiçbir ücret ödemeden alabilirsiniz.

Ikametgah adres numarası nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından 1 Mart 2013 tarihinde hayata geçirilen bir proje olan adres kodu; nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı ve Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm konutlara verilen 10 haneli özel bir koddur. Aynı zamanda UAVT kodu olarak da adlandırılmaktadır.

Boş adrese ikametgah nasıl alınır?

Boş konuta ikametgâh değişikliği e-Devlet üzerinden de yapılır. Adres değişikliğinde bulunmak için e-Devlet adres değişikliği bağlantısına gidilir. Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfa üzerinden aşağıdakilerden biri seçilir: Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.

Yerleşim yeri ve ikametgah aynı şey mi?

Yerleşim yeri belgesi ikamet edilen yerin adres, kapı numarası ve hane üyelerinin bilgilerini içeren resmi evraktır. Yerleşim yeri belgesi ikametgah belgesi olarak da bilinir.

Ikametgah önemli mi?

Yani ikametgâhı taşımamanın bedeli hem maddi hem de manevi olarak size büyük külfetler yükleyecektir. Görüldüğü üzere ikametgâh taşımanın ne denli hayati öneme sahip olduğu, ikametgâh nakil işlemlerinin gerçekleştirilmemesi halinde her türlü hukuki sorunla baş başa kalabileceğiniz ortadadır.

Ikametgah çeşitleri nelerdir?

İkametgah

 1. Tanım:
 2. İradi İkametgâh: Bir kimsenin kendi isteğiyle seçeceği ikametgâhtır. …
 3. İtibari İkametgâh: İradi bir ikametgâhı bulunmayan şahıslar hakkında söz konusu olur. …
 4. 3. Kanuni İkametgâh: Kanuni ikametgâh, bazı şahıslar hakkında bizzat kanunun tayin ettiği ikametgâhtır. …
 5. MEDENİ HUKUK DERSİNİN DİĞER KONU BAŞLIKLARI:

Bir kişinin kaç ikametgahı olabilir?

Kural olarak herkes bir yerleşim yerine sahip olmak zorundadır. Aynı zamanda kişilerin tek bir yerleşim yeri bulunabilir. Birden fazla yerleşim yeri olamaz.

Ikametgah e-Devlet üzerinden çıkıyor mu?

Kurumlarda işlem yapılacağı zaman en çok ihtiyaç duyulan belgelerden birisi de ikametgah belgesi oluyor. Önceleri bu belgeyi almak oldukça zorken şimdi, e-Devlet üzerinden anında alınabiliyor.

Adres tespiti kim yapar?

1. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun SO’nci maddesine göre adres bildirimlerini kayda geçirmekten nüfus müdürlükleri, sorumlu tutulmuştur.

Başkasının yanına ikametgah nasıl alınır?

İkametgahınızı tanıdığınız bir kişinin yanına alacaksanız nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan adres değişikliği bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için adreste oturan bir kişinin size muvafakat vermesi yani onaylaması gerekiyor. Muvafakat işlemini de e-Devlet’ten yapılabilirsiniz.

Ikametgah alınırken nelere dikkat edilmeli?

Nüfus Müdürlükleri’ne yapılan başvuruda beyan edilen adresin boş konut olması halinde, herhangi bir belge istenmiyor. Fakat yeni taşındığınız konutta eski oturan kişinin ikametgahı gözüküyorsa, müdürlüğe kimliğinizin yanı sıra kira kontratı ve bir fatura ile birlikte başvuru yapmanız yeterli olacak.

Adres cezası ne kadar?

Taşınma nedeniyle ikametgahını değiştiren vatandaşların e-devletten veya ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen bildirmesi gerekiyor. Bildirimi süresi içinde yerine getirmeyen kişilere 128,00 TL, Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 2673,00 TL idari para cezası uygulanacak.

Adres değişikliği kac gün?

Adres Değişikliği Kaç Gün içinde Bildirilmeli? Adres değişikliği taşınma tarihinden itibaren en geç 20 iş günü içerisinde bildirilmelidir. Bu sürenin aşılması durumunda 128 TL idari para cezasıyla karşı karşıya kalınır. Adres beyanının gerçeğe aykırı şekilde yapılması halinde ise 2.673 TL idari para cezası uygulanır.

Kaç gün sonra adres değişikliği yapılır?

Evinden ya da bulunduğu şehirden taşınan kişiler en fazla 20 gün içerisinde adres değişimi nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir. Bu nedenle 20 gün önceden e-devlet üzerinden adresin güncellenmesi ve yeni adres bilgilerinin girilmesi önemlidir.

Telefondan ikametgah nasıl alinir?

Yerleşim yeri ve/veya diğer adres seçimi için, "Adres Bul" düğmesine tıklayınız. Adres seçim ekranı açılacaktır. Açılan ekrandan bildirimde bulunacağınız adresi seçiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra bildirim yöntemi olarak mobil imza, elektronik imza ve SMS ile doğrulama seçeneklerinden birisini seçiniz.

Maybe you are interested in:

vinil nedir?

Related searches

 1. İkametgah ilmühaberi nedir
 2. ikametgah sorgulama t.c. ile
 3. İkametgah nasıl alınır
 4. çocuğun ikametgah değişikliği e-devlet
 5. İkametgah değişikliği nasıl yapılır
 6. e-devlet ikametgah değiştirme
 7. İkametgah belgesi
 8. Adres öğrenme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu