Sıkça Sorulan Sorular

Kepenek nedir?

İşte örnek cümleler ile birlikte kepenek kelimesine dair merak edilenler… KEPENEK NE DEMEK, NEDİR? TDK’YE GÖRE ANLAMI. Kepenek kelimesi, …

Kepenek ne demekdir?

Kepenek, çobanların omuzlarına aldıkları dikişsiz, kolsuz, keçeden üstlük. Boyun ve baş dışında vücudu örter. Diz kapağına kadar uzamaktadır. Üç parçadan oluşmaktadır ve bu parçaların biri sırt diğer ikisi ön parçalardır.

Halk dilinde Kepenek ne demek?

[1] (giyim) Çobanların giydiği keçeden yapılan koruyucu giysi. [2] (halk ağzında) Geceleri ışık çevresinde dönen küçük kelebek.

Kepenek kim giyer?

Kimler kepenek giyer? Yaban dediğimiz köy merkezinden uzak kırsallarda geceleyen ya da geç saatlere kadar yabanda kalmak zorunda olan çobanlar kepenek giyer. Bu yönüyle de kepenek, hayati bir kurtarıcıdır. Çobanların kepeneği giymesindeki asıl neden serin havalarda kendilerini soğuktan muhafaza etmeye çalışmalarıdır.

Kurnaz olmak ne demek?

kurnaz-olmak-ne-demek

Kurnaz kelimesi anlam olarak; işine yarayan durumlarda açıkgözlü davranarak, başkalarını kandırmayı beceren ve başkalarına kanmayan kimseleri ifade etmek için kullanılan bir kavram olmaktadır.

Kepenek neden giyilir?

Çobanların olumsuz iklim şartlarından korunmak için üstlerine giydikleri, kolsuz, keçeden yapılmış giysi olarak tanımlanan kepenek, keçe kavramı ile birlikte değerlendirilir.

Kısa kepenek nedir bulmaca?

kısa-kepenek-nedir-bulmaca

Bulmacalarda soru olarak sorulan kısa kepenek sorusunun kebe şeklinde bir cevabı bulunmaktadır. Çobanların kullandığı kolları olmayan ve keçeden yapılmış üstlük anlamına gelen kısa kepenek sorusu bulmacalarda kebe olarak cevaplanmaktadır.

Kepenek altında er yatar ne demek?

AtasözüDüzenle [1] insanları kılık ve kıyafetlerine bakarak değerlendirmemelidir. Kaba saba, perişan bir kılık içinde değerli bir kişi bulunabilir.

Çoban Montuna ne denir?

çobanların giydiği dikişsiz kolsuz kıyafettir. azaricede kelebek manasinda kullanilan kelime. aba ya da ke¢e gibi kalin kuma$lardan uretilen coban giysisi.

Çoban abası nedir?

çoban-abası-nedir

Türk Dil Kurumu’na göre kepenek kelimesinin anlamı, çobanların omuzlarına aldıkları dikişsiz, kolsuz, keçeden üstlük, aba olarak belirtiliyor.

Zeki insanlar kurnaz mıdır?

Sözlükte, kurnaz:Kolay kanmayan,başkalarını kandırma- sını ve ufak tefek oyunlarla amacına ulaşmasını beceren, açıkgöz;diye açıklanır.Yani gücünü zekadan alır, zeki olmayan kurnaz olamaz.

Razılık olmak ne demek?

Razılık kelimesi, razı olma durumu ve bir durumu benimseme anlamlarını taşır. Osmanlı dönemlerinde ise, boyun eğme anlamında da kullanılırdı. Bir duruma karşı razılık göstermek, o duruma boyun eğmek, kabullenmek anlamlarına gelmektedir.

Konformist ne anlama gelir?

Konformist, Uymacı, uyumlu anlamına gelen sıfat. Fransızca conformiste ‘ten Türkçeye giren (TDK sözlüğü) sözcük, zannedildiği gibi ‘konforu seven, rahatına düşkün’ anlamına gelmez, "sorgulamadan itaat eden", ‘boyun eğen", intibak eden, uyum sağlamış anlamlarına gelir.

Kepenek neden olur?

Güve çeşitleri bakliyatları sakladığımız alanlarda oluşabilirler. Nohut, mercimek, bulgur gibi bakliyatların ağzının açık kalması, güvelerin oluşmasına, burada saklanmasına ve beslenmesine neden olabilir. Özellikle sıcak havayı ve nemi seven güveler bulunduğu ortamda can sıkıcı bir hale gelebilirler.

Akdeniz balığı nedir?

Akdeniz, muhteşem ve bereketli sulara sahip olan bir yerdir. Bu sularda; Sinarit balığı, Papağan balığı, Orfoz balığı, Levrek balığı, Barbunya balığı, Çipura balığı, Lüfer balığı ve Akya balığı gibi türler yaygın olarak bulunmaktadır.

La simgeli element nedir?

Lityum elementi periyodik tabloda 1. grupta yer almaktadır. Kimyasal bir elementtir. Doğada saf halde bulunmaz.

Çukur yer bulmaca ne demek?

Çukur yer bulmaca için zaman zaman soru olarak karşımıza çıkar. Çengel ve kare gibi bulmacalarda bu soruya denk gelinir. Yanıt için esik, ehik, yemsük ve yalpak yer almaktadır.

Aba altında er yatar sözüyle anlatılmak istenen nedir?

[1] giyim kuşam kişiliğe ölçü olamaz.

Keskin sirke küpüne zarar verir atasözünün anlamı nedir?

keskin-sirke-küpüne-zarar-verir-atasözünün-anlamı-nedir

Keskin sirke küpüne zarar verir atasözü, insanın öfkesinin en çok insana zarar vereceğini, ani alınan kararların, ani öfkelerin doğru sonuçlar doğurmayacağını anlatır.

Çoban kıyafeti nedir?

Merhabalar, Çobanların giydiği geniş kollu kıyafetin ismi kepenek olacaktır. Kepenek, Aba veya keçe gibi kalın kumaşlardan üretilen çoban kıyafetidir. Geniş kollu, keçeden yapılmış kumaşlardır.

En zeki insanı kimdir?

en-zeki-insanı-kimdir

William James Sidis (1 Nisan 1898 – 17 Temmuz 1944), olağanüstü matematik ve dil becerilerine sahip, 290–300 IQ ortalaması ile tüm zamanların en zeki insanı olarak kayıtlara geçmiş Amerikalı matematikçidir.

Zeki insan nasil anlaşılır?

Zeki insanlara yönelik 13 belirti

 1. Dikkatleri kolayca dağılmaz. …
 2. Gece kuşu olurlar. …
 3. Oldukça uyumlu olurlar. …
 4. Ne kadar bilmediklerini bilirler. …
 5. Dinmek bilmeyen bir meraka sahip olurlar. …
 6. Açık görüşlü olurlar. …
 7. Kendi kendilerine vakit geçirmeyi severler. …
 8. Güçlü bir iradeleri vardır.

Dünyanın en zeki insanı ne yaptı?

dünyanın-en-zeki-insanı-ne-yaptı

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olduğu iddia edilen William James Sidis’in IQ seviyesinin 250-300 arasında olduğu kabul ediliyor. 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 18 aylıkken New York Times okuru olmuş, 2 yaşında Latince’yi, 3 yaşında Yunanca’yı öğrenmiş, anatomi üzerine denemeler yazdığında 4 yaşındaymış ve 8 yaşına …

Palheng ne demek?

palheng, pâlâhenk, paleheng. farsça bir kelimedir. düz anlamı kementtir. ancak özel bir anlam yüklenmiştir kelimeye. dervişlerde, kalenderi, bektaşi ve abdallarda yani kendini allah yoluna adamış kişiler için kemerin sol tarafından midenin altındaki halkaya geçirilen ve dar bir kuşakla da bağlanan taşa denir.

Ibrikçilik ne demek?

ibrikçi, ibrik tutan kişidir. ibrikçibaşı ise bunların en rütbelisidir, yani padişahın ibrikçisi. bu yuzdendir ki ibrikçibaşı olmak önemli bir mertebedir, zira 7 düvele hükmeden haşmetli padişahın poposunu gören yegane kişidir. bir rivayete göre padişahın taşaklarını yıkayan tuvaletçi.

Maybe you are interested in:

fhd nedir?

Related searches

 1. Kepenek Nedir
 2. Kepenek hayvanı
 3. Kepenek Fiyatları
 4. Kepen nedir
 5. Çoban kepenek
 6. Sürü Nedir
 7. Değnek nedir
 8. Kısa kepenek bulmaca

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu