Sıkça Sorulan Sorular

Kombi kazanı nedir

Yoğuşmalı kazan, yoğuşma teknolojisinin kullanıldığı kazan çeşididir. Yoğuşma teknolojisinde buharı yoğuşturan ısı özel eşanjör yapısı ile bu gizli buharlaşma …

Kombi havayı nereden alır?

Hermetik kombi modellerinde hava akışı fan ile sağlanır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, brülörde yanma meydana gelmesine yardımcı olur, yanma sonucunda oluşan atık gazı yine dışarı gönderir.

Yoğuşmalı kombi ile normal kombi arasındaki fark nedir?

Konvansiyonel kombilerde yanan doğalgazdan oluşan atık gaz ve beraberinde oluşan su buharı direkt bacadan dışarı çıkar. Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan önce gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılır.

Yoğuşmalı kazan ne demek?

Yeni nesil teknolojilerden oluşan yoğuşmalı kazan, atık ısıyı yoğuşma tekniği ile alarak yeniden kullanması sonucunda ısı üretimi ve geri kazanımı açısından yarar sağlamaktadır. Eski nesil gaz veya sıvı yakıt ile çalışan kazanlar atık gazlar içerisinde bulunan ısıyı kullanmadan çevreye salmaktadır.

Yoğuşmalı kazan nasıl çalışır?

Yoğuşmalı kazan, yoğuşma teknolojisinin kullanıldığı kazan çeşididir. Yoğuşma teknolojisinde buharı yoğuşturan ısı özel eşanjör yapısı ile bu gizli buharlaşma ısısından faydalanılarak %109’a varan verimlilik elde edilir. Böylece yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlanır.

Kışın boş evde kombi kapatılmalı mı?

Uzun süre evde olunmadığı zamana kombiyi kapatmak mı gerekir yoksa açık mı bırakılmalı? Yanıtımız hayır. Kombi kış dönemlerinde uzun süre evde olunmadığında kapatılabilir. Yaz döneminde evde değilseniz kombiyi kapatarak tasarruf yaşayabilirsiniz.

Petek sayısı faturayı etkiler mi?

Petek sayısı ve petek uzunluğu faturayı direkt olarak etkiler. Ne kadar çok petek olursa o kadar çok gaz tüketimi olur. Fakat, tam yoğuşmalı kombilerde 8 metre üzeri fazla tasarruf sağlanabilir. Ayrıca, kombi kapasitesine göre petek takılmalı, olması gerektiğinde uzun ve fazla petek takılmamalıdır.

Doğalgaz 40 derecede ne kadar yakar?

40 derecede doğalgaz ne kadar yakar: 40 derecede çalışan bir kombi yaklaşık olarak saatte 0.42 metreküp doğalgaz tüketir.Yani kabaca saatte 96-97 kuruş artı KDV tüketim yapacaktır.

Tasarruf için kombi kaçta yanmalı?

Gündüz sıcaklığını 22 ⁰C, gece sıcaklığını 18 ⁰C civarlarında tutmak idealdir. Buna göre oda termostatı var ise üzerinden ayar yapılabilir. Eğer oda termostatı yok ise oda içindeki sıcaklık bir termometre yardımı ile ölçülebilir ve gece 18 ⁰C olacak şekilde kombi üzerinden sıcaklık ayarlanmalıdır.

En iyi kombi markası nedir?

En iyi kombi markası olarak ülkemizde satışı yapılan yabancı markalar Vaillant Kombi, Viessmann , Bosch Kombi, Buderus diyebiliriz. Kombi içinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve performansı diğer yerli markalara göre iyidir denilebilir.

Kombi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kombi alırken mutlaka bulunduğunuz bölgede yetkili servisleri bulunan markaları tercih edin. Kombinin garanti süresi, TSE, CE, ISO 9002 standartlarına uyumu, uzman kişiler tarafından kurulumlarının yapılması gibi kriterler de son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken kriterlerdir.

Kombiyi kaçta yakmak gerekir?

>>> Kombi kaç derecede olmalı sorusuna verilebilecek yanıtta görüldüğü gibi radyatör boyutu ve radyatör ısıl kapasitesi önemli rol oynamaktadır. Ancak ideal dünyada 20°C bir sıcaklık için kombinin 60°C’de çalıştırılması yeterlidir.

Tam yoğuşmalı ile yoğuşmalı arasındaki fark nedir?

Yarı yoğuşmalı kombilerde, mevcut yapının içerisine bir eşanjör ilave edilerek %101 verimle yoğuşma sağlanır. Tam yoğuşmalı kombilerde ise özel bir yapı içerisinde yoğuşma sağlandığı ve bunun için de özel bir yanma odası tasarlandığı için verim %109’a kadar çıkabilmektedir.

Kombi en verimli nasıl kullanılır?

Kombide tasarruf nasıl sağlanır?

 1. Kombinizin doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız.
 2. Menfezleri açık tutmalısınız.
 3. Kombinizin yıllık bakımını yaptırmalısınız.
 4. Kombinizi sık kapatıp açmamalısınız.
 5. Kombinizi geceleri kapatmamalısınız.
 6. Peteklerinizin dışı kadar içini de temiz tutmalısınız.

Yoğuşmalı kombi en fazla kaç derecede yanmalı?

Eğer yoğuşmalı kombi kullanıyorsanız kombinizin ısı ayarı 55 dereceyi geçmemelidir. Yoğuşmalı kombilerde ısı ayarı 50 derecenin üzerine çıkarsa yoğuşma oranı düşecektir. Yoğuşma oranının düşmesi demek, kombiden istenilen performansı alamamak demektir.

Kazan neden ısıtmaz?

– Kazan su sıcaklığı yükselmiyorsa pompa debisi çok yüksek veya çok alçak olabilir. Toplam radyatör metrajına göre ısıl kapasiteyi kontrol ediniz. Ya da mevcut projesi varsa ısı kaybı hesabına göre radyatör seçimi yapılmışsa projeye uygun pompa konulmuş mu inceleyiniz.

Kombi 35 derecede ısıtır mı?

Yoğuşmalı Kombilerin kalorifer başlangıç çalışma sıcaklığı 30 – 35 derecedir. Bu kalorifer sıcaklık derecesi markadan markaya değişebilmektedir. En üst ayarlanabilecek kombi sıcaklık derecesi ise genellikle 80 derecedir.

En az kaç tane petek yanmalı?

Dairede en az 3 petek mutlaka kullanılmalıdır. Oda kapısı kapalı olmak şartı ile petek vanasını kapalı tutabilir ve çalıştırmayabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların petek vanaları kapalı ise ve kapısı açık ise ısıtılan odalardan bu odaya, bu odadan da ısıtılan odalara hava akışı sağlanır.

Mutfakta kombi donar mı?

Evet. Kombinin donmalara karşı koruma sisteminin aktif olabilmesi için, elektrik ve gaz hattının açık kalması gerekir. Aksi durumda kombinin donması mümkündür.

Boş oda petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı?

Petekleri Kapatmak Tasarruf Sağlar Mı? Doğan, “petek kapatmanın” doğru bir tasarruf yöntemi olmadığını, bunun yerine kombinin daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılarak evin gün boyu sabit ısıda tutulması gerektiğini vurguladı.

Kombinin az yakması için ne yapmalıyım?

Eğer doğal gazdan tasarruf etmek isteniyorsa kombiyi kısık ayarda yakılmalı. Kısık ayarda yakıldığı zaman az yakar yüksek ısıya alındığında gazı çok fazla kullandığı için fazla yakmaya başlar. Sadece yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu yüzde 5 daha fazladır.

Kombiyi kısmak tasarruf sağlar mı?

Düşük sıcaklıklarda kombinin kullanımına bağlı olarak doğalgaz tüketimi azalır ve tasarruf sağlamış olursunuz.

Doğalgaz gece kaç derecede yakılmalı?

KOMBİ KAÇ DERECE YANMALIDIR? – Kombilerde ideal ısı değerleri, ısıtılacak evin ya da odanın boyutuna ve konumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak antre ve hol gibi alanların ortalama 15 derece sıcaklıkta olması oturma odası, yatak odası ve mutfak gibi alanların 20-22 derece sıcaklığa sahip olması yeterli olacaktır.

Kombi neden çok yakıyor?

Bunun en temel sebebi kalorifer tesisatındaki filtrenin pislikte tıkanması, parçaların temizliğinin yapılmayarak randımanı düşürmesi, kombi içinin tozlanmasıdır. Tüm bu durumlar kombinin normalde yakması gereken yakıtı iki katına çıkarmasına neden olur.

Kombi 1 günde ne kadar yakar?

Kombi en düşük derecede yanarken dakikada yaklaşık 0.007 metreküp gaz harcar. Dolayısıyla bir günde 10 metreküp gaz harcamış olursunuz.

Doğalgaz en ekonomik nasıl kullanılır?

Doğalgazı Verimli ve Tasarruflu Kullanmak İçin;

 1. Pencere ve Kapılara Isı İzolasyonu Yapılmalı …
 2. Cihazlarınızın Periyodik Bakımlarını Düzenli Yaptırılmalı …
 3. Radyatörlerin Önü Eşya ve Perdelerle Kapatılmamalı …
 4. Kombiler Kapatılmamalı Yerine Düşük Sıcaklığa Ayarlanmalı …
 5. Perdeler Soğuk Havalarda ve Geceleri Örtülmeli.

Kombi sürekli yanmalı mı?

yanlıştır. kombi her zaman açık olmalıdır. gündüz saatlerinde derecesi düşürülmeli, akşam ise, derecesi yükseltilmelidir. bunun için oda termostatı kullanmanız tavsiye edilir. faturanın bir miktar az geleceği doğrudur.

Kombi 65 derecede ne kadar yakar?

Kombiyi 65-70 derecede sürekli yakmazsanız 18-20 m3 yakmaz.

Maybe you are interested in:

18 8 paslanmaz çelik nedir

Related searches

 1. Kombi Nedir ne ise Yarar
 2. Kombi ne kadar
 3. Doğalgaz kombi Nedir
 4. Yoğuşmalı kombi çalışma prensibi
 5. Yoğuşmalı Kombi Fiyatları
 6. Kombi Ne Demek
 7. Kombi neyle çalışır
 8. Yoğuşmalı kombi kaç derecede yanmalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu