Haberler

Mükemmel bir mutfak için mobilyaları nasıl dizayn ederim?

Mutfak dekorasyonu, evin geri kalanına çok benzeyen zengin ve çeşitlendirilmiş bir kategoridir. Mutfağınızı yeniden dekore ederken veya yeniden dekore ederken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli unsurlar vardır. Örneğin, her başlık size mevcut alan miktarından renklere kadar en iyi mutfak tasarımı için öneriler sunacaktır. Bu yazımızda güzel bir mutfak tasarımı için mutfak dolapları, tezgahlar gibi armatürlerin dekorasyon kriterleri hakkında fikir vermeye çalıştık. Sonuç olarak size hitap eden ilk tasarımı oluşturmak yerine makul çözümlerle kolayca dekorasyon yapabilirsiniz.

Mutfağın büyüklüğü

MUTFAK VE BANYO TASARIMLAR, erenyan mimarlık proje&tasarım erenyan mimarlık proje&tasarım Rustik Mutfak

Mutfak dekorasyonunda ilk adım, mevcut mutfak alanına uygun hareket etmektir. Çünkü eylemlerinizi mutfağınızın büyüklüğüne göre düzenlemezseniz, sonuçlarıyla daha sonra uğraşmak zorunda kalırsınız. Geniş bir mutfağınız varsa endişelenecek bir şey yok. İstediğiniz her şeyi yaratmakta özgürsünüz. Ancak mutfağınız küçükse, birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Mutfaklar, yiyeceklerin aynı anda üretildiği ve tüketildiği yer olduğu için, hareketlilik alanı önemli bir husustur. Mutfağınız ne kadar küçük olursa olsun, hareket etmeniz gerekeceği için sirkülasyon alanını ön planda tutarak dekore etmelisiniz. Bu, sınırlı sayıda malınız olduğunu gösterir.

Birkaç eşyaya sahip olmanın dışında yapabileceğiniz şeyler var. Sık kullanmadığınız şeyleri mutfaktan çıkararak başlayın. Tost makinesi gibi elektronik aletler bu ürünlere örnektir.

Mutfağın şekli

Residência MV praia, Maria Christina Rinaldi Arquitetos Maria Christina Rinaldi Arquitetos Eklektik Mutfak

Dekorasyon açısından mutfağın büyüklüğü kadar formu da önemlidir. Mutfak mobilyalarının vitrini olan dolaplar, mutfağın formuna göre seçilmektedir. Kare veya dikdörtgen bir mutfağınız varsa, kesinlikle daha fazla imkanınız olacaktır. Dolaplarınız tam bir ünite olarak veya karşılıklı olarak konumlandırılabilir.

Eşsiz bir forma sahip bir mutfağınız varsa, artık tam da o şekle uygun mutfak dolabı çeşitleri var. Dairesel bir mutfağınız varsa oval hatlı veya yarım daire biçimli mutfak dolapları idealdir. Böyle bir mutfak dolabına uygun dairesel bir yemek masası yerleştirerek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Küçük mutfaklar genellikle L şeklinde bir düzene sahiptir. Sonuç olarak, mutfak dolapları da aynı şekilde L şeklindedir. Bu mutfak modelleri faydacı işlevler içerdiğinden kullanımı oldukça kolaydır. Bu nedenle L mutfak modelleri en çok kompakt mutfaklarda görülmektedir. Tasarımının verdiği kolaylık nedeniyle kısıtlı alandan en iyi şekilde yararlanılarak bir mutfak dekorasyonu oluşturulur.

Depolama alanı

Bespoke oak larder homify Kırsal Mutfak

Herhangi bir depolama tasarımına başlamadan önce, mutfakta ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Örneğin, evde kaç kişi var? Çok yemek yer misin? Baharatlar gibi farklı öğelerin elinizin altında ve kolayca erişilebilir olmasını ister misiniz? Bir yerleştirme sırasına karar vermeden önce bunları ve karşılaştırılabilir hususları göz önünde bulundurun. Depolama alanı düzenlerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de mutfağınızın nasıl görünmesini istediğinizdir. Örneğin, tezgahta eşya bulundurmaktan hoşlanmıyorsanız, raflı ve kapılı bir depolama tasarımı deneyin.

Malzemeniz çoksa ve çok fazla eşya gözü yapmak istiyorsanız mutfağınızdaki olası karışıklığı göz önünde bulundurun ve gerçekçi olun. Mutfağı çeşitli raflar ve dolaplarla doldursak bile, hareket alanı önceliğimiz olmaya devam edeceğini unutmayın.

Mutfak depolama alanları tasarlarken çekmeceleri göz önünde bulundurun. Çünkü çekmeceler, ihtiyacınız olan aletleri elinizin altında tutmanıza izin verir. Sonuç olarak mutfak dolabı satın alırken çekmeceli olmasına dikkat edin. Mutfak sayesinde hayatınız kolaylaşacak.

Ada mutfak neden olmasın?

Painted Shaker kitchen by Harvey Jones Harvey Jones Kitchens Modern Mutfak

Ada mutfak, günümüzde oldukça popüler olan dört taraflı bir açık mutfak türüdür. Ada mutfağının yanı sıra üç tarafı açık ve bir tarafı kapalı olan yarımada mutfak versiyonları bulunmaktadır. Ada mutfaklarının neden popüler olduğunu, kullanımlarının ne kadar kolay ve ne kadar rahat olduğunu düşündüğünüzde anlamak kolaydır. Ancak, bu mutfak tarzı daha büyük evler için en uygunudur. Yeterli alanınız varsa ada mutfak modelini inceleyebilirsiniz.

Geniş kullanım alanı sayesinde özgürce hareket etmenizi sağlayan ada mutfaklarında yemeklerinizi yapmak ayrı bir keyif. Hızla iş yapabileceğiniz geniş koltuklardan bazıları yemek masası olarak da kullanılabilir. Tezgahın alt yarısının zaman zaman raf olarak da kullanılabildiği ada mutfaklarda olasılıklar sonsuzdur.

Hangi malzeme?

KitchenLINE, M.Serhat SEZGİN M.Serhat SEZGİN Modern Mutfak

Mutfağınızın güzelliğine katkıda bulunan bir diğer unsur ise kullanılan malzeme, özellikle mutfak tezgahıdır. Mutfak mobilyaları ve tezgahları çok çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Mutfaklar ahşap, çelik, kuvars ve taş gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Örneğin çelik banklar, uzun ömürleri ve sağlamlıkları nedeniyle öne çıkıyor. Isıya, suya ve lekelere karşı dayanıklı olduğu için mutfaklarda popüler bir çeşittir. Özellikle paslanmaz çelik neme karşı çok dayanıklıdır ve mikrop barındırması pek olası değildir. Çelik maddedeki tek kusur yüzey çizilmesidir.

Granit ve mermer gibi doğal malzemeler mutfakta sıklıkla kullanılmaktadır. Mermer, granitten daha ucuzdur ve mutfak tasarımına harika bir şekilde uyar. Ancak üzerinde çatlaklar ve lekeler oluşabilmektedir. Granit, dünyanın en sert doğal taşlarından biridir. Bu da mermerden çok daha dayanıklı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda egzotik görünümü mutfağınıza eşsiz bir hava katabilir. Bununla birlikte, granitin birkaç dezavantajı vardır. En pahalı mutfak aletlerinden biridir.

Yeni, ustalıkla kumlanmış masif ahşap, mutfağınızın tasarımına son derece şık ve sofistike bir dokunuş sağlayabilir. Ahşap, hem klasik hem de çağdaş tasarımlarda kullanılabilen zamansız bir malzemedir. Ahşap ise zamanla parlaklığını kaybedebilir. En fazla bakım gerektiren ve diğer malzemelere göre daha kısa ömürlü bir maddedir.

Laminat, çağdaş mutfak dekorasyonu için en popüler malzemedir. Aynı zamanda uygun maliyetlidir. Genellikle mutfak dolaplarında ve tezgahlarda kullanılır. Laminatın bir başka yararı, meşe, ahşap ve granit gibi çeşitli kaplamaları farklı sonuçlarla taklit edebilmesidir. Elbette laminatın kalıcı yüzey çizikleri gibi dezavantajları vardır, ancak doğru kullanıldığında inanılmaz derecede değerli bir malzemedir.

​Parlak veya mat

Hayal Mutfak, HAYAL MUTFAK YAPI MALZ.İNŞ.GIDA TURZ.NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ HAYAL MUTFAK YAPI MALZ.İNŞ.GIDA TURZ.NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ Modern Mutfak

Mevcut mekanın formuna uygun bir dolap tasarımına karar verildikten ve mutfağı süsledikten sonra sıra kozmetik sorunlarına da değinmeye geldi. Mutfak mobilyalarınız parlak mı mat mı olacak? Lake mutfak mobilyaları, parlak bir yüzey denilince akla gelen ilk olasılıklardan biridir. Ancak birincil zorluk, bir stile karar vermektir. Parlak yüzey, parıltıyı seven insanlar için her zaman uygun değildir. Örneğin minimalist model mutfaklar sade bir görünüme sahip olsa da güzellik de gözden kaçmıyor. Mutfak dolaplarını keskin çizgilerle süslemek için parlak yüzeyler idealdir. Aydınlatma, parlaklığı vurgulayarak, daha fazla dekorasyona ihtiyaç duymayan sade ancak çekici bir mutfak ile sonuçlanır. Bu nedenle, oluşturmak istediğiniz stil, arzu ettiğiniz görünümle yakından bağlantılıdır.

​Hangi renk?

Apartamento Vila Nova Conceição , Asenne Arquitetura Asenne Arquitetura Modern Mutfak

Renk, mobilya tasarımının bir diğer önemli yönüdür. Son zamanlarda rengarenk çağdaş tasarımlı mutfaklar ön plana çıksa da, yeni binalarda dramatik tonlar yerine nötr bir mutfak dekorasyonu herkese hitap edecek şekilde tavsiye ediliyor. Tabii ki, aynı zamanda inanılmaz derecede moda olabilir. Mutfağınızı kendiniz tasarlamak istiyorsanız, boyamaktan korkmayın.

Beyaz Tuğladan Duvarları Ahşap Zemini Mavi Tezgahı Tabureli Barları Olan — Stok fotoğraf

Lüks mutfak paslanmaz çelik aletleri ile. 3D render — Stok fotoğraf

Lüks mutfak kahvaltı barı — Stok fotoğraf

Beyaz Ahşap Mobilyalar Ile Modern Açık Mutfak — Stok fotoğraf

Mutfak yenilenmiş ev — Stok fotoğraf

Güzel özel mutfak iç — Stok fotoğraf

Mutfak — Stok fotoğraf

Modern mutfak — Stok fotoğraf

Modern mutfak iç mimarisi — Stok fotoğraf

Iç tasarım, mutfak — Stok fotoğraf

Modern Mutfak Mavi Tonlarda — Stok fotoğraf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu