Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak derz dolgusu nasıl yapılır?

Mutfak derz dolgusu nasıl yapılır? Mutfak dekorasyonunu tamamlayıcı niteliğe sahip olan fayanslar, temiz derzler ile çok daha güzel bir görünüme sahip olur. Zaman içerisinde bakıma ihtiyaç duyan derzler, birtakım işlemler doğrultusunda oldukça pratik bir şekilde yenilenebilir. Mutfak derz dolgusu yapma adımları şu şekildedir.. 

DERZ DOLGUSU NASIL YAPILIR?

 • Mutfak derz dolgusu yapma işlemine başlamadan önce ilk olarak uygun derz rengini seçmeniz gerekir. Bu noktada fayanslarınızın rengine uygun bir derz rengi seçmeniz tavsiye edilir. Derz rengini seçtikten sonra derz hazırlama işlemine geçebilirsiniz. 
 • İkinci adım derz karışımını hazırlamaktır. Derz karışımını hazırlamak için seçtiğiniz derzi uygun bir kovaya ve dökmeli, ardından yavaş bir şekilde su dökerek karıştırmalısınız. Karıştırma işlemi için bir maladan yardım alabilirsiniz. Karıştırma işlemi sonrasında derzin suyu iyice emerek çamur kıvamına gelmesini sağlamalı ve kovada kuru derz kalmadığından emin olmalısınız. Bahsedilen adımları gerçekleştirdikten sonra yaklaşık 10 dakika beklemeli ve derzin sertleşmesi için zaman tanımalısınız. Böylelikle sağlam ve çatlamayan derz dolgusu elde edebilirsiniz. 
 • Üçüncü adım ise derzi fayans yüzeyine uygulamaktır. Mutfak fayanslarınızın üzerine bir litre derz döktükten sonra malayı 45 derece açı ile tutarak fayansların üzerine geniş bir şekilde yaymanız gerekir. Bu noktada derzi bastırarak uygulamanız; derzin fayansların arasına iyi bir şekilde girebilmesi açısından önem arz eder. Derzler dolmaya başladıktan sonra tüm alana fazla miktarda derz yaymanıza gerek yoktur. Her alanın eşit bir şekilde dolmasını sağlayacak şekilde çalışmanız yeterlidir. 
 • Mutfak derz dolgusu yenileme işlemini gerçekleştirirken dördüncü adım fazla derzi temizlemektir. Fayansların üzerindeki fazla derzi almak için geniş bir süngerden yardım alabilirsiniz. Sünger ile derz fazlalıklarını temizleyerek fayansların arasına derzlerin dolup dolmadığını net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmeniz gereken nokta; kullandığınız süngerin kuru olmasıdır. Islak sünger kullandığınız takdirde karışımın içerisinde nem olmasına sebebiyet verebilirsiniz. 
 • Sünger ile fazla derzleri temizledikten sonra derzin sertleşmesini beklemeniz gerekir. Derzlerin sertleşmesi için birkaç dakika bekleyebilirsiniz. Bu süre uyguladığınız derz miktarına göre farklılık gösterebilir.
 • Derzler kuruduktan sonra nemli bir sünger yardımıyla fayansları dairesel hareketlerle silebilir, temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Temizleme işlemini gerçekleştirirken nazik bir şekilde hareket etmeli ve fayans köşelerinde yer alan derzlerin çıkmasını önlemelisiniz. Temizleme işlemini fayanslar ortaya çıkana kadar tekrarlayabilirsiniz. 
 • Derzler yeterince kuruduktan sonra mühürleme işlemine geçebilirsiniz. Derz mühürleyiciyi bir boya fırçasından yardım alarak dikkatli bir şekilde yaymanız gerekir. Derz mühürleme işlemi sırasında lekelenme görülebilir. Eğer lekelenme sorunu ile karşı karşıya kalırsanız ilk 5 dakika içerisinde oluşan lekeleri temizlemeye özen göstermelisiniz.
 • Mühürleme işlemini gerçekleştirdikten sonra derzleri yaklaşık olarak 24 saat boyunca kurumaya bırakmanız önem arz eder.
 • Derz mühürleme işlemi, her derz çeşidi için geçerli olmayabilir. Örneğin; toz halinde üretilen standart derzlerden tercih ettiyseniz mühürleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekirken, diğer derz türlerinin mühürleme işlemine tabi tutmanıza gerek yoktur. 
 • Mutfak derz dolgusu yaparken izlemeniz gereken son adım silikon kalafat işlemidir. Silikon kalafat işlemi, kaplamalar arasında oluşan boşluğu doldurarak bu alanları esnek bir yapıya kavuşturmak için kullanılır. Aynı zamanda boşlukların su geçirmez bir yapıya sahip olması açısından da silikon kalafat işlemi oldukça önemlidir.
 • Derz dolguların zaman içerisinde çatlamasını da önleyen silikon kalafatı çatlayan alanları doldurmak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Silikon kalafat işleminin bir diğer avantajı ise; derzlerde oluşan çatlaklara hava, toz ve böcek girişini de önlemesidir. Silikon kalafat ile mutfak derz dolgusu yapma işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Derz dolgusu neyle yapılır?

Derz dolgu, temelde arasına girdiği iki malzemeyi sağlam bir şekilde bir arada tutacak olan bir maddedir. Bu nedenle de çimento veya alçı bazlı olarak görülür.

Derz dolgu harcı nasıl yapılır?

Derzde ölçü, 3’te 1’dir. Yani eklediğiniz suyun üç katı kadar derz ilave ederek karışımı hazırlayın. Elinizde bir kova varsa, bu kovaya üç-dört parmak ölçüsünde su koyarsanız, bunun üç misli derz koymanız gerekir. Bu noktada derzin kıvamının cıvık olması gerektiğini de belirtmek gerekir.

Derz neden tutmaz?

Yüzeyin aşırı emici olması, yüzeyin yeterince nemlendirilmemesi, su karışım miktarının iyi ayarlanamaması, ortam ve/veya yüzey sıcaklığının yüksek olması, uygulama sonrası yüzeyin rüzgara maruz kalması, doğrudan güneş görmesi ya da aşırı sulu silinmesi gibi nedenlerden dolayı derzlerde çatlamalar görülür.

Derz çekmeden önce ne yapılır?

Homojen bir kuruma sağlayabilmek için, derz uygulamasından önce, derz boşukları arasında bulunabilecek toz, talaş, inşaat-çimento artıkları vb. ince bir çubuk kullanılarak kazınıp, fırça ile temizlenmelidir. Özellikle duvarlarda, uygulama öncesinde derz boşlukları nemlendirilmelidir.

Derz dolgu kaç saatte kurur?

Derz aralarında oluşan su kaçırmalarını engeller. Fayans arası derzi kaç saatte kurur? Sorusunun cevabı ise; iki saat içerisinde kurur. Ancak tam kurumanın sağlanması için 24 saat beklenmelidir.

Maybe you are interested in:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu