Sıkça Sorulan Sorular

Nihale nedir?

İşte örnek cümleler ile birlikte nihale kelimesine dair merak edilenler… NİHALE NE DEMEK, NEDİR? TDK’YE GÖRE ANLAMI. Nihale kelimesi, dilimizde …

Nihale nedir ne işe yarar?

nihale-nedir-ne-işe-yarar

Nihale ne işe yarar sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Masaların yanmasını ya da ısıdan zarar görmesini engelleyebildiği gibi mermer gibi zeminlerde de sıcaklık nedeniyle çeşitli izle çıkmasını önler. Nihaleler, küçük ve büyük boylarda satılır.

Nihale adı nereden geliyor?

Farsça nihālī نهالى "döşeme, altlık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça nihāl نهال "döşek, döşeme" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) bir sözcükten ni+ önekiyle türetilmiştir.

Nihale ismi ne demek?

Nihal isminin iki anlamı bulunur. İlk anlamı taze sürgün ve fidan halindeki bitkidir. İkinci anlamı ise vücudu güzel ve ince olan sevgili anlamına gelmektedir.

Mutfakta nihale ne demek?

Sofrada sahanların vb. altına konulan altlık.

Nihale ile ne yapılır?

nihale-ile-ne-yapılır

Nihale, bir çeşit mutfak eşyasıdır. Sofrada veya mutfakta tencere, sahan, çaydanlık vb. malzemelerin altına konur. Altlık olarak da bilinir.

Nihal ne demek TDK?

Kız çocukları için en güzel isimler arasında yer almaktadır. Türk Dil Kurumu açısından ismin anlamına bakıldığında ‘Fidan, taze sürgün’ şekilde yer aldığı görülmektedir.

Nihale ne demek Osmanlıca?

(ﻧﻬﺎﻟﻪ) i. (Fars. nihāl “fidan”dan nihāle) Sofrada sıcak yemek kaplarının altına konan altlık, nihâlî.

Metal nihale nedir?

Kaliteli ve Dayanıklı Nihaleler Çelik nihale, paslanmaz çelikten üretildiği için uzun ömürlüdür. Farklı boyut ve şekillerde satışa sunulan ürünler, genellikle yuvarlak ve kare forma sahiptir. Metal nihaleler, üzerine konulan ürünlerin zemin ile temasına engel olmak amacıyla metal ayaklar ile birlikte tasarlanır.

Çaydanlık altlığı adı ne?

tencere tava gibi her türlü sıcak kapkacak altına konulan ve adına yüzyıldır falan nihale denen hedenin çaydanlık için kullanılan versiyonu.

Nihale hangi dil?

Nihale kelimesi Farsça kökenlidir.

Nural ne anlama gelir?

Nural isminin anlamı ise şu şekilde; "Aydınlık, ışık al" anlamında kullanılan bir ad.

Lisya ismi ne demek?

Lisya isminin anlamı ise tapınak olarak bilinmektedir.

Turbison ne demek?

i. (Fr. tire-bouchon) Şişelerin mantar tıpalarını çekip çıkarmaya yarayan, bir sap ve ucundaki bir burgudan ibâret âlet, şişe burgusu, burgu [Halk ağzında tirbişon şeklinde de kullanılır].

Oburca yemek ne demek?

Obur kelimesi TDK’ya göre, doymayan ve gereğinden fazla yemek tüketen anlamında kullanılıyor.

Rahle ne demek TDK?

rahle-ne-demek-tdk

Dilimize Arapçadan geçen rahle kelimesi, Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminden bu yana kullanılmaktadır. Bu sözcük ”rhl” kökünden türetilmiştir. ”Rhl”, sehpa anlamına gelirken, rahle kelimesinin sözlük anlamı yazı yazmak ve kitap okumak için özel olarak üretilmiş masadır.

Nihal dinen ne demek?

Kur’an’da bir yerde geçen ve “evlenilecek kadınlara mehirlerinin zorluk çıkarılmadan verilmesi” anlamı taşıyan nihle kelimesi “din, diyanet, şeriat; dava, iddia; bahşetme, verme” gibi mânalara gelmektedir.

Maybe you are interested in:

botanik nedir?

Related searches

  1. Nihale nedir
  2. Nihal ne Demek
  3. Nihale Modelleri
  4. TDK
  5. Bijuteri nedir
  6. Nihale çeşitleri
  7. Kevgir nedir
  8. Maşrapa nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu