Sıkça Sorulan Sorular

Oturma odası halısı nasıl olmalı?

2- Mobilya Boyutları … İster salon olsun, ister yatak odası, mobilyaların kapladığı alanın ölçülerini çıkarmakta size yardımcı olacaktır. Halı …

Halı koltuk altına girmeli mi?

Yani “Halı, koltuk altına girmeli mi?” sorusunun yanıtını, odanın büyüklüğü verebilir. Eğer oturma odası küçükse ve mobilyalarınız biraz sıkışık şekilde konumlanmışsa ya da koltuk takımlarınız duvara yaslı yerleştirilmişse bu durumda bir bölümü koltuk altına gelebilecek ölçülere sahip bir halı seçebilirsiniz.

Halı neye göre seçilir?

Öncelikle halı seçerken mevcut alan ile mobilyaların konumuna dikkat etmek gerekiyor. İkinci husus ise dekorasyonun tarzı. Eğer modern tarzda dekore edilmiş bir salona klasik bir halı alırsanız uyumsuz kaçacaktır. Kısacası salon halısı seçilirken odanın boyut, eşyalar, dekorasyon stili gibi pek kriter göz önüne alınır.

Halı yerleşimi nasıl olmalı?

halı-yerleşimi-nasıl-olmalı

Halı ile duvar arasında bırakılacak mesafe 35-45 cm idealdir. Çok geniş bir salonunuz varsa ve mobilya duvara uzaksa o zaman halı tüm mobilyaları kapsayacak genişlikte olmalıdır. Fakat duvara yakın ya da duvara dayalı mobilya düzeni varsa o zaman halı koltuk ayaklarına en az 15-20 cm girecek şekilde olmalıdır.

Giriş halısı nasıl olmalı?

Antrenin bulunduğu yer güneş ışığını alıyor ve zemin de koyu renkse halılarınızı açık renk tonlarında seçmeniz daha doğru olacaktır. Dar antreye sahip olanlar enine detayları ya da çizgileri olan halı desenlerini tercih edebilirler. Böylece antreniz olduğundan çok daha geniş bir görünümde gözükecektir.

Halı ve koltuk uyumu nasıl olmalı?

halı-ve-koltuk-uyumu-nasıl-olmalı

Halıların detaylarında kullanılan renkleri koltuklarda tercih edebilirsiniz. Koltuklarda kullandığınız yastık renklerinde halı tercih edebilirsiniz. Koltuklardaki metal detayların renginde halı rengi tercih edebilirsiniz. Halı desenlerinde hakim olan renklerde koltuk takımı seçebilirsiniz.

En iyi halı nasıl olur?

en-iyi-halı-nasıl-olur

Bir halı ne kadar sık dokunmuşsa o kadar dayanıklı demektir. Halının hav yüksekliği de kalitesini belirleyen başka bir unsurdur. Dokuma sıklığı yüksek, dokusu yumuşak, renkleri canlı ve parlak halılar ilk tercihiniz olmalıdır.

Hangi halı daha kaliteli?

En Kaliteli Halı Markaları Nelerdir?

 1. Artemis Halı
 2. Atlas Halı
 3. Koyunlu Halı
 4. Merinos Halı
 5. İpek Halı
 6. Seyran Halı
 7. Royal Halı
 8. Padişah Halı

Halının altına ne koyarsak Kaymaz?

En bilindik yöntem halıların belirli noktalarına silikon yapıştırmak. Bazı bölgeleri silikonlarsanız halınızın kaymasını engellemiş olursunuz. Halınızı ters çevirin ve özellikle 4 köşe olmak üzere bazı noktalara silikon sıkın. Kuruyana kadar bekleyin.

Halı alırken nasıl hesaplanır?

halı-alırken-nasıl-hesaplanır

Halınızın önce enini, sonra da boyunu ölçüp çarptığınızda halınızın kaç metrekare olduğunu bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak; eni 2 metre, boyu da 3 metre olan bir halı 6 metrekaredir.

Oturma odası halısı kaç metrekare olmalı?

Çünkü 4 m2 en fazla kullanılan ve satılan ölçüdür. 6 Metrekare (6m2) halı denildiğinde akla ilk olarak 2×3 metre halılar gelmektedir. Ya da 190×280 , 190×290 ve 180×280 ebatlarındaki halılar da bu sınıfa girmektedir. 6 metrekare ebadı, salon ve büyük oturma odaları için oldukça uygundur.

Oturma odası halısı kac cm olmalı?

Salon ve oturma odalarında bulunan mobilyaların tarzı ve büyüklüğü, halı seçimini etkileyen temel unsurlar arasında gösterilebilir. Standart salon halısı ölçülerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 140 x 200 cm. 160 x 230 cm.

Bir halının antika olması için kaç yıllık olması gerekir?

Bir halının antika olabilmesi için en az 100 yıllık bir ürün olması gerekmektedir.

Gri koltuklara nasıl bir halı gider?

gri-koltuklara-nasıl-bir-halı-gider

Gri koltuk takımları ile uyumlu olan halılar genelde kırmızı, mor, pembe, fuşya ve mavi renklerine sahiptirler. Özellikle bu tonların tek bir halı üzerinde kullanılması ve farklı geometrik desenlere sahip olması ortamın çok daha ayrıcalıklı görünmesini sağlayacaktır.

Koltuğa nasıl halı gider?

Açık vizon rengi koltuklarda daha çok gri tonlarında halı kullanabilirken, biraz daha koyu vizon rengi koltuklarda ise kahverengi tonlarında halı kullanabilirsiniz. Gri ve kahverengi dışında turuncu, yeşil, mor ve bordo rengi de vizon renk koltuk takımları ile harika bir uyum yakalayacaktır.

Yün halı mı akrilik halı mı?

yün-halı-mı-akrilik-halı-mı

Günümüzde halı üretiminde en çok kullanılan ipliklerin başında akrilik gelir. Yumuşaklığı ve dokusu ile yüne benzemesi ve fiyatının yün halılara göre daha uygun olması akrilik halıların çok tercih edilmesine sebep olur. Akrilik elyafların diğer bir özelliği de elyaflarla kolay harmanlanıyor olmasıdır.

En iyi halı markası hangisi?

en-iyi-halı-markası-hangisi

Merinos. 1970 yılında kurulan Merinos halı, Türkiye’nin en bilinen ve en iyi halı markaları arasında ilk sıralarda yer alır. Günümüzde neredeyse her eve kadar giren merinos halılar, kalite ve güzellikleri ile halı arayanlar için ilk sıralarda akla gelir.

Mutfağa nasıl bir halı almalıyım?

mutfağa-nasıl-bir-halı-almalıyım

Tercih edilecek halı, mutfak zemininde kaybolmayacak bir tonda seçilmelidir.Mutfakta bulunan diğer eşyalar ve mutfak zeminine uyum içerisinde bulunan, iç karartmayan ancak lekeleri göz önüne çıkarmayan koyulukta bir halı tercih edebilirsiniz.

Viskon halı ne demek?

Viskon, yün, floş gibi doğal iplikler çok ince elyafların bükümünden oluşur. Doğal elyafların uzunlukları sınırlı ve farklıdır. Dokuma sonrası boylarının eşitlenmesi için iplikler kesim/tıraşlama işlemlerine tabi tutulur.

Hangi halı leke tutmaz?

Akrilik halıların temizliği çok kolaydır, leke tutmaz ve yün seçeneklerden daha ekonomiktir. Gelgelelim yün halılar halı dünyasının en nitelikli makine halılarını oluşturur. Dayanıklı, esnek ve yumuşak bir dokuya sahip olan yün halıların temizliği de kolay ve oldukça dayanıklı.

Halı kalınlığı nasıl olmalı?

halı-kalınlığı-nasıl-olmalı

Bu nedenle kullanıcılar tarafından çok tercih edilmektedir. Halılarınız hem yumuşak hem de kolay temizlenir olsun isterseniz 6 mm-12 mm arası hav yüksekliği olan bir halı modeli tercih edebilirsiniz.

Yün halı nasıl ayırt edilir?

Yün Halı Nasıl Anlaşılır? Elimize aldığımız topaklaşmış yünü, bir çakmak ile yaktığımız zaman topaklanma oluyor ve sertleşme olmuyorsa, bu kullanılan ürün natürel ve doğal olan gerçek yündür.

En iyi halı hangi ülkenin?

Zarafet ve ihtişamıyla binlerce yıllık geçmişe sahip Türkmen halıları, dünyanın pahalı ve kaliteli dokuma ürünleri arasında yer alıyor. Türkmenistan’ın milli sembollerinden göz alıcı güzellikteki Türkmen halıları, desen, renk ve dokumasıyla dünyanın dört bir yanından bu ülkeye gelen herkesi cezbediyor.

Halının Bambu olduğu nasıl anlaşılır?

Yapısı gereği parlak bir görünüme sahip olan bambu halılar, tıpkı ipek halı gibi parlak görünme özelliğine sahiptir.

Evde halı yerine ne kullanılabilir?

Halı yerine çamaşır makinesinde yıkanabilecek ince örgü kilimler kullanılmalı. Kilimler, 60 derecede yıkandığında hem ev tozu akarları ölür hem de akarların dışkı parçacıkları suyla uzaklaştırılır. Ev tozu akarları nemli iklimlerde ürer. Ev içi nem oranının yüzde 50’yi geçmemesinin sağlanması gerekir.

Mutfakta halı olur mu?

mutfakta-halı-olur-mu

Mutfaklarda salon ve oturma odasında kullanılan halılar gibi sofistike halılara rastlansa da genelde daha hafif ve pratik örtüler tercih edilir. Zira günümüz şartlarında apartman dairelerinin mutfakları küçük olduğundan büyük ebatlı halıların kullanılması imkanı zordur.

Maybe you are interested in:

oturma odası ne demek?

Related searches

 1. Halı boyutu Nasıl olmalı
 2. Halı seçimi Nasıl Olmalı
 3. Halı kullanımı nasıl olmalı
 4. Mutfak halısı Nasıl Olmalı
 5. Koltuğa göre halı seçimi
 6. Yemek masası altına halı ölçüsü
 7. Standart halı ölçüleri
 8. Halı ölçüleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu