Sıkça Sorulan Sorular

Pimapen yaz kış ayarı nasıl yapılır?

Pimapen yaz kış ayarı ile kış aylarını daha sıcak geçirebilirsiniz. Pimapen pencere yaz kış ayarı ile evinizdeki PVC pencerelerinizin conta ayarını, usta çağırmadan kendiniz yapabilirsiniz.

Yaz aylarında daha serbest, kış aylarında ise daha sıkı biçimde PVC lastiklerinin sıkılıkları ayarlanabiliyor. İşte, ‘Pimapen pencerelerde ve kapılarda yaz-kış ayarı nasıl yapılır?’ sorusunun yanıtı…

PİMAPEN YAZ-KIŞ AYARI NASIL YAPILIR?

Pimapen yaz kış ayarını yapmak için öncelikle pencerenin ya da kapının kilit mekanizmasını bulun. Pencerenin ya da kapının yan tarafında, çerçeve ile birleştiği kenarda bu mekanizmayı bulacaksınız. Yuvarlak ya da oval pim şeklinde olan bu mekanizma direkt dikkatinizi çekecektir. (Yukarıdaki görsel)

Yuvarlak mekanizmanın ortası alyan ucuna benzer şekilde altıgen yapıdadır. Pimapen yazlık kışlık modunu ayarlamak için buraya varsa bir tornavida ya da alyan anahtar sokarak kilidi döndürmelisiniz.

Önemli: Cıvatayı tamamen çevirmeyin! Tam olarak 90 derece dönmelidir. Her şeyi doğru yaptıysanız, pencere daha sıkı kapanacaktır. Aksi halde hata yapmışsınızdır. Tüm cıvataları tekrar kontrol edin – sağ tarafa döndüklerinden emin olun.

Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (içeri) dönük ise lastik daha fazla sıkılacağı için hava girişi az olacaktır ve ayar kış ayları için uygundur. Ortada ise standart ayar geçerli demektir. Çentik sağa (dışarı) dönük ise bu durum yaz ayları için uygundur.

Başka bir deyişle mekanizma içe (evin içine doğru) gelirse kış ayarına gelir hava teması tamamen kesilir ve dışa (sokağa doğru) yapılırsa yaz ayarıdır.

Genellikle PVC pencereler standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.

PENCERENİN YAZ MODUNDA MI KIŞ MODUNDA MI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Pencere kenarındaki silindirin üzerinde bir çentik yer alıyor. Bu çentik sola (içeri) dönük ise kış,  sağa (dışarı) dönük ise yaz ayarında olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca yaz ayarındayken pencerenin içeri hava üflemesi daha olağandır. Yeterince conta sıkışması olmadığı için dışarıdaki hava içeri sızar. Kış modundaki PVC pimapen pencereler daha sıkı olur ve dışarıdan hava sızması daha zordur.

PİMAPEN YAZ KIŞ AYARI NE İŞE YARAR?

Kışın daha izole bir ev için pimapen pencereleri kış moduna getirebilirsiniz. Bu sayede contalar sıkışır ve evinize soğuk havanın girmesini önler. Yaz aylarında ise evin daha fazla hava alması için contalar gevşetilir ve yaz ayarına getirilir.

PİMAPENLERDE YAZ KIŞ AYARI NEREDE?

Penceredeki tüm vidaların yerini bulun.  Sayı, kanadın boyutuna veya üreticiye bağlı olarak değişebilir. Her vidayı çevirmeniz gerekir – aksi takdirde istenen sonuçları elde edemezsiniz. Ayrıca uygun aletlere de sahip olmalısınız – bir altıgen anahtar veya bir tornavida (penseden uzak durun).

İZOLASYON ÖNERİSİ

Bol trafikli ya da kuzeye bakan bir evde yaşıyorsanız, çift cama göre iki kat maliyetli üçlü cam olmazsa olmazlardan. Siz uygulayacaksanız üç yerine çift cam takmanız tavsiye ediliyor. Ama bu zaman ve beceri gerektiriyor. Bazı markaların hazır boyalı ve camlı ahşap doğramaları da var. Kaliteli ısı yalıtımlı camlar yüksek maliyetli, ama ısıyı içeride tutarak tasarruf sağlar. Güney cepheli pencerelerde güneş kontrollü cam da tavsiye ediliyor.

Pimapenlerde yaz kış ayarı ne işe yarar?

Pakpen, Pimapen gibi isimlendirilen PVC pencerelerde mevsime göre pencere ayarı bulunuyor. Mevsimine göre bu ayarı yaparak, yazın evin daha serin olmasını, kışın daha sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede faturalardan tasarruf edebilirsiniz.

Camdan gelen soğuk nasıl engellenir?

“Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?” sorusunun cevabı ise çok basit! Kapı ya da pencerelerde soğuğu engellemek için fitil ya da yapışkanlı süngerler kullanabilirsiniz. Uygun fiyata alabileceğiniz bu fitil ve yapışkanlı süngerli kolayca siz de takarak, soğuk havanın içeri girmesini engelleyebilirsiniz.

Pimapen nasıl çalışır?

Bu aksesuar, pencere kanadındaki kol yardımıyla yatay eksende sağa ve sola hareket ettirilerek çalışır. Pencere kolu aşağıyı gösteriyorsa pencere kapalıdır. Pencere kanadını açmak için kolu 90º çevirerek yatay konuma getiriniz ve kanadı sürünüz. Sürme kapılar içten ve dıştan açılıp kapanabilir, kilitlenebilir.

Pimapen camlar neden terleme yapar?

pimapen-camlar-neden-terleme-yapar

Pvc kapı pencere sarkık veya düzgün kapanmayan arızası yüzünden sıcak soğuk havanın birleşip neme dönüşür. Kapı ve pencerelerin bakım ve onarımı yapılarak hava geçişinin engellenmesi gerekir.

Pimapen pencere neden terler?

Sıcaklık kaybı olmaması açısından tüm pencereler kapalı olduğundan, havanın içinde yoğun olarak bulunan su buharının dışarı çıkması da engellenmiş olur. Aslında sorunun cevabı evde su buharı oluşturup, dışarı çıkmasına izin vermeme durumumuzdur.

Kışın pimapen camlar neden buhar yapar?

kışın-pimapen-camlar-neden-buhar-yapar

Odanın içinde en soğuk olan yerler pencere ve duvarlar olduğu için buralarda hava su buharını tutamaz ve su buharı yoğuşarak rutubete sebep olur.

Camlardan gelen ısı nasıl önlenir?

Isı yalıtımı yapabilmek için tek yapılması gereken yeni pencere sistemlerini kullanmak değildir. Buna ek olarak, pencerelerin içeriye soğuk hava alan boşluklarını tespit edip, macun ve yapışkanlı sünger bantlarla kapatmak da ısı yalıtımı sağlayacaktır.

PVC pencere ısı yalıtımı nasıl yapılır?

pvc-pencere-ısı-yalıtımı-nasıl-yapılır

PVC alüminyum kaplamalı pencereler de ses yalıtımı sağlanmaktadır. Dış kanat içerisinde dB mm kalınlığında bir duvar yerleştirilir. Aynı zamanda iç kanat içerisine bir ya da iki odacıklı girişim sokulur. Çift kapılara sahip pencereler sesten korunur ve içeriye ses girmesi imkansızdır.

Ev çok soğuk ne yapmalıyım?

Perdelerinizi Etkili Kullanın

  1. Perdelerinizi Etkili Kullanın.
  2. Pencere ve Kapılardaki Hava Alan Boşlukları Kapatın.
  3. Halıların Gücünden Faydalanın.
  4. Kullanılmayan Odaların Kapısını Kapatın.
  5. Kalın Kumaşlar Tercih Edin.
  6. Oda Sıcaklığını Sabit Tutun.
  7. Mobilyaların Yerleşimine Dikkat Edin.
  8. Folyoyla Isıyı Evin İçine Doğru Yönlendirin.

Kışın Camlar neden buğulanır?

kışın-camlar-neden-buğulanır

Sıcak hava soğuk havaya oranla daha fazla nem taşır. Bu yüzden sıcak ve nemli hava, soğuk bir ortamla karşılaştığı zaman sıcaklığının azalmasıyla birlikte içerdiği nemin tamamını taşıyamaz hale gelir.Böylece içerdiği fazla nemi pencere gibi soğuk bir yüzeyin üzerine bırakır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu