Sıkça Sorulan Sorular

Soba bacası nasıl temizlenir

SOBA NASIL TEMİZLENİR? … Sobayı temizlerken ilk önce baca boruları teker teker çıkarılır ve ardından baca temizlik borusu ile temizlenir.

Evdeki soba bacası nasıl temizlenir?

Baca temizleme yöntemlerinden ilki karbonat. Yanan sobaya bir kaşık karbonat atın ve sobanın bütün kapaklarını kapatın. Bu sayede bacadaki kurumlar borudan ve bacadan dökülecektir. Hava almayan sobanın patlama ihtimali üzerine bu işlemi yapmanız tehlikelidir.

Bacanın iyi çekmesi için ne yapılabilir?

Bacanın iyi çekmesi; baca içindeki hava yoğunluğunun, dış hava yoğunluğundan daha az olmasıyla mümkündür. Bu da bacanın içinin, dış havaya göre daha sıcak olması demektir. Sıcak hava yukarı doğru yükselirken, arkasındaki gaz ve dumanı da birlikte sürükleyecek ve dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Baca temizleme ilacı nasıl kullanılır?

baca-temizleme-ilacı-nasıl-kullanılır

Kullanma Tarifi:

 1. Soba alevli ve dumansız bir şekilde yanmalı
 2. Baca temizleyicinin kutusu açılmadan aleviniçine atılmalı.
 3. Baca temizleyici sobada yanarken eriyerek çıkardığı buhar kuruma yapışarak toz haline getirip küllüğe döker.
 4. Baca temizleyici hemen etkisini gösterir.

Soba borusundan akan zift nasıl temizlenir?

zifti çözmek için gazyağını pamukla ziftli bölgeye uygulayın ver 2-3 dk sonra o bölgeyi yıkayarak temizleyin… FatalERROR! Gaz, sentetik tiner bunlar işe yarar.

Baca temizleme ilacı nedir?

baca-temizleme-ilacı-nedir

Baca Açıcı: Baca ve soba borularında oluşan kurumların temizlenmesini sağlar. Ekonomiktir ve ikame ürünlere oranlar daha kazançlıdır. TIKANAN BORULARI VE BACALARI AÇAR. BACA-AÇ KULLANDIĞINIZ SÜRECE BACANIZ TIKANMAZ…BORU VE BACA SİLKME DERDİNDEN KURTULURSUNUZ.

Bacayı kim temizler?

(11) Baca temizliği, mahallin itfaiye teşkilatı tarafından yapılır. Ancak, bu konuda itfaiye teşkilatından aldığı izin ile ve belediye encümeninin belirlediği fiyat tarifesi üzerinden faaliyet gösteren özel firmalar var ise, temizlik onlara da yaptırılabilir.

Ilk yakmada soba neden tüter?

Hava sıcaktan soğuga doğru ilerler fakat kışın ilk yanmada baca duvarlarınız soğuk olduğu için duman bu zor yol yerine kolay olan sobanın bulunduğu ortama dumanını verir.

Hangi havada soba yakılmaz?

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır.

Soba bacası şapkası nasıl olmalı?

soba-bacası-şapkası-nasıl-olmalı

İdeal bir baca şapkasının en önemli özelliği; Lodos, Poyraz gibi ters rüzgarlı havalarda bacanın geri basmasını ve yağmur suyunun baca içerisine girmesini engelliyor olmasıdır. Bunun için, 3 katlı, 45° eğimli koruma kanatları olan alüminyum esaslı baca şapkalarını tercih etmelisiniz.

Bacasil ise yarıyor mu?

baca sil kullanılan kalorifer ve sobaların boru, baca ve hazneleri temizlenmeli. temizlenmiş soba ve bacalarda %15 enerji tasarrufu sağlar.çevre temizliğine katkıda bulunur. baca sil soba ve kaloriferlerde yanarken alevlenmez, patlamaz ve bacaları tutuşturup tehlike oluşturmaz.

Baca temizliği kaç lira?

Soba ve Doğalgaz Baca Temizleme Fiyatları

 1. Bir Adet Soba Bacası Rutin Temizlik – 250 ₺
 2. Tıkalı Bacanın Açılması ve Temizliği – 350 ₺
 3. Bir Adet Kırım Yapılacak Soba Bacası Temizliği – 400 ₺
 4. Şömine Bacası – 265 ₺

Baca temizleme nasıl yapılıyor?

Baca temizlik ekibinden bir kişi çatıya çıkar ve bacadan aşağıya çelik halata bağlı fırçayı emiş ağzına doğru indirir, temizlik fırçası aşağıdan yukarıya doğru çekilirken bacanın tüm yüzeyine sürterek çekilmeli ve bu işlem baca temizleninceye kadar tekrarlanır.

Maybe you are interested in:

bulaşık makinesi sembolleri ve anlamları

Related searches

 1. Şömine bacası nasıl temizlenir
 2. Tıkalı baca nasıl açılır
 3. Soba borusu nasıl temizlenir
 4. Baca nasıl temizlenir
 5. Yanan sobaya tuz atmak
 6. Kalıp sabunla baca temizliği
 7. Baca TEMİZLEME Aparatı
 8. Naftalin ile baca TEMİZLEME

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu