Sıkça Sorulan Sorular

Sofistike nedir?

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük; “sofistike ne demek” sorusunun karşılığı olarak; birkaç tanımlama yapmıştır. Sofistike kelimesi için; ” …

Sofistike bir insan ne demek?

İş veya nesne için tanımlandığında “karmaşık, özel ve çok yönlü” anlamlarına gelen sözcük, bir insan için kullanıldığında “yapmacıklı davranan, doğallığını kaybetmiş, karmaşık yapılı” gibi olumsuz anlamlar taşımaktadır.

Sofistike ne demek cümle içinde kullanımı?

sofistike-ne-demek-cümle-içinde-kullanımı

Sofistike Cümle İçinde Kullanımı Herhangi bir sanatsal yönü de anlayabilmek için sofistik veya sofistike kelimesi de kullanılabilir. Sofistike kelimesi ile ilgili verilebilecek örnek cümleler ise şunlardır; – Konuyu öğretmen çok sofistike bir şekilde anlattı.

Sofistike görünüm ne demek?

Fransızca’da yapmacık anlamına gelen sofistike kelimesi dekorasyon ve modada sıra dışı, özel ve iç içe geçmiş stilleri anlatır. Gerçekte birbiri ile uyumsuz gibi duran pek çok malzeme ve formu sofistike dekorasyonda bir araya getirebilirsiniz. Ancak önemli olan kendi içinde düzeni yakalayarak şıklık yaratmak.

Sofistike ne demek vikipedi?

Kelime Anlanımıyla Tûrkçede çok gelişmiş, çok karmaşık olan, çok özel olan demektir. Bu kelime 14. yüzyıl Latincesine gelene kadar Yunancada en az 2500 senelik Sophos terimiyle alakalı bir terimdir. Antik Yunanda "Sophos" kelimesi ustalaşmış maharetli ve becerikli demektir.

Sofistike tarzı nasıl?

Sofistike tarzı benimseyenler; tamamen hayal gücünün doğrultusunda giyinebilirler. Hiç bir kural, dayatma yoktur bu akımda. Etrafınıza baktığınızda, hoşunuza gider her şeyi kendinize aksesuar yapmakta özgürsünüz. Tamamen sizin düşünceniz doğrultusunda; uygulayacağınız parçaları, kendi stiliniz için kullanabilirsiniz.

Spesifik ne demek ne demek?

spesifik-ne-demek-ne-demek

Spesifik sözcüğü; özellikli, sadece bir çeşide, bireye, olaya has olan ve o çeşidin kendine has yanlarını oluşturan veya özel, özgül, ayrıt edici manalarını taşımaktadır. Bir sıfattır. Türkçe diline Fransızca dilinden geçmiştir.

Otantik eşya ne demek?

Otantik kelimesi aslı bozulmamış demektir. Tamamen doğal haline uygun olan, orijinal olan anlamlarına gelmektedir. Özellikle yöresel olan eşyalar, kıyafetler gibi birçok şeye otantik denilir. El emeği olan ürünler, yıllar önce inşa edilmiş ve aslı korunmuş evler gibi birçok eşya otantik olarak adlandırılır.

Sofistike ev ne demek?

Sofistike kavramı her şeyden önce abartıdan uzak ve sadeliğin dikkat çektiği şık tasarımları ifade eder. Aslında sofistike ev dekorasyonu seçiminde üyelerin bir arada olması tercih edilir. Çok karışık ve gösterişli ürünler kullanılmadan da sade bir tarzla şıklığı yakalamak mümkün.

Ofansif ne anlama gelir?

TDK’ya göre ofansif kelimesi atak veya atağa dayalı şeklinde karşılık buluyor. İngilizce üzerinden Türkçeye yerleşmiş olan bu kelime hücum ya da saldırı gibi kelimeler ile de ifade edilmektedir. Özellikle günümüzde futbol üzerinden daha iyi anlatılabilir.

Vintage giyim tarzı ne demek?

vintage-giyim-tarzı-ne-demek

Vintage giyim tarzı, 1900’lü yıllarda tasarlanan kıyafetlerin günümüzde giyilmesi olarak özetlenebilir. Retro kıyafetler eski gibi görünür ancak yeni üretilmiştir. Vintage kıyafetler ise temsil ettiği yıllarda üretilerek günümüze kadar varlığını sürdüren ve hala kullanılan ürünlerdir.

Retro giyim tarzı ne demek?

retro-giyim-tarzı-ne-demek

Modanın En Zarif Hali: Retro Giyim Vintage giyim ise belli bir döneme ait olarak günümüze kalmış olan kıyafet ve aksesuarlardan oluşturulmuş bir tarzdır. Retro giyimin kadın modasında en belirleyici parçaları pileli etekler, desenli elbiseler, yüksek bel, fötr şapkalar ve puantiyelerdir.

Despot olmak ne demek?

despot-olmak-ne-demek

Her ne kadar Despot kelimesi zorba ya da zor kullanan şeklinde ele alınsa dahi, özellikle bir devleti zor kullanarak baskı altına alan kişi şeklinde ifade edilir. Özellikle bir ülkeyi zora veya baskıya dayatmak suretiyle yöneten kişi biçiminde daha çok kullanılmaktadır.

Sofistike nedir ekşi sözlük?

sofistike, fransızca kökenli bir kelime olup anlamı genel olarak karmaşık demektir. sofi ise, genellikle tasavvuf literatüründe kullanılan sûfi kelimesi ile birlikte aynı anlamlara gelir. tasavvuf ehline mensup kişilere söylenmektedir. ayrıca pak, temiz anlamlarına da gelmektedir.

Rustik ne demek TDK?

Türk Dil Kurumuna göre rustik kelimesi, pencerelerin üst kısımlarına yerleştirilen ve ahşaptan olan korniş olarak açıklanmaktadır. Rustik kelimesi ayrıca köy evi görünümü veren şeklinde ifade edilmektedir.

Avangart giyim nasıl olur?

avangart-giyim-nasıl-olur

Avangart giyim, yeni bir moda yaratırken kumaşlar yerine farklı maddeler kullanılmasıdır. Örneğin yalnızca taşlardan oluşan bir kıyafetin tasarlanması avangart giyim olarak kabul edilir. Ancak giyim sektöründe oluşan tüm avangartlar günlük yaşamda kullanılabilir şekilde üretilir.

Maskülen moda nedir?

Maskülen giyim tarzı, içinizdeki erkeksi yanı kıyafetlerinizle yansıtmanızdır. Maskülen giyim tarzı erkek kıyafetlerinin, kadın giyimine uyarlanması ile oluşur. Giyiminizle erkeksi bir duruş sergileyeceğiniz maskülen stilde, feminen yanınız ise geri planda kalır.

Maskülen stil ne demek?

maskülen-stil-ne-demek

Maskülen tarz; keskin ve sert hatlarıyla güçlü bir imaj yaratmak isteyen kadınların, erkek giysilerinin renk ve çizgilerle kendilerine büyük bir ustalıkla uyarlamasıyla oluşan bir stildir.

Spontane ne anlama gelir?

Kendi kendine ve kendiliğinden olan anlamlarına gelir. Spontane cümle içinde kullanımına baktığımızda şöyle bir örnek verebiliriz; “Her şey spontane gelişti.” Bu cümle olayların kendiliğinden geliştiğini ve anlık bir durum neticesinde olduğunu belirtir.

Muğlak kalmak ne demek?

Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı zaman muğlak, ‘anlaşılması zor olan ya da anlaşılmaz’ ifadeler üzerinden karşılık bulmaktadır. Bu durum herhangi bir söz, iş ya da konu üzerinden ele alınabilmektedir. ”Olay çok muğlakta kaldı.”

Pasifik ne demek TDK?

Pasifik kelimesi Türkçe’de "1. barışçıl, sakin, 2. Büyük Okyanus" anlamına gelir.

Otantik bir insan ne demek?

Yaşamda otantiklik bireyin kendinin farkında olması, kabul etmesi ve yaşamını buna göre şekillendirmesi anlamında kullanılmaktadır (Yener, 2018). Harter, otantikliği, bireyin içsel deneyimlediği değerler, arzular ve duygularla tutarlı yollarla kendini açıklaması ve göstermesi olarak tanımlamıştır (2002).

Maybe you are interested in:

çinicilik nedir?

Related searches

  1. Sofistike Nedir
  2. Felsefede sofistike Ne Demek
  3. Sofistike TDK
  4. Sofistike İngilizce
  5. Sofistike giyim tarzı
  6. Sofistike kadın Ne Demek
  7. Spesifik Ne Demek
  8. Sofistler ne demek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu