Sıkça Sorulan Sorular

Toki nedir?

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı), Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için …

TOKİ kimlere verilir?

toki̇-kimlere-verilir

TOKİ tarafından inşa edilecek konutlar için İstanbul’da geliri 16 bin TL, diğer illerde 14 bin TL altında olanlar ve evi olmayanlar sosyal konuta başvuru yapabilecek. Ayrıca gelir sınırı dışında ev sahibi olmama şartı da aranacak. Bu koşulları sağlayanlar projeler açıklandıktan sonra başvurularını yapacak.

TOKİ amacı nedir?

1984 yılında Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Sonraki yıllarda hem ismi hem de faaliyet alanlarında değişiklikler olmuştur. Kurumun amacı dar ve orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamaktır.

TOKİ devlet mi özel mi?

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı), Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. 1984 yılında Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştur.

TOKİ evleri peşinat ne kadar?

toki̇-evleri-peşinat-ne-kadar

TOKİ’nin eski projelerinde 2+1 ile 3+1 konutların fiyatları 163 bin liradan başlıyordu. En düşük taksit ise 1442 lira olarak belirlenmişti. Ev sahibi olmak isteyenler için yüzde 25’e kadar peşinat ve 240 aya kadar vade seçeneği de bulunuyor.

Tokiden ev almak mantıklı mı?

TOKİ’nin en önemli avantajı yüzde 20 peşinat sonrasında herhangi bir masraf, dosya masrafı sigorta, eksper ücreti vs. ödemeden evi teslim aldıktan sonra ödemelere başlamaktır. Evin fiyatının arta kalanını ise maksimim 120 ay vadeye bölebilirsiniz.

TOKİ ne kadar ödeniyor?

2+1’de enflasyon yüzde 10 olursa toplam ödeme 1,71 milyon 2+1 konutun başlangıç fiyatı 608 bin TL. Yüzde 10 peşinat ödeyince bu miktar 547 bin 200 TL’ye düşüyor. Bu miktar 240 takside bölündüğünde aylık 2 bin 280 TL taksit ortaya çıkıyor. Ocak-Haziran 2023 dönemindeki 6 ay boyunca hak sahibi bu miktarı ödüyor.

TOKİ Evleri kaç yılda teslim edilir?

toki̇-evleri-kaç-yılda-teslim-edilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan, proje kapsamında 2 yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabın 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamının bitirilip hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

TOKİ kaç tane ev yapacak?

toki̇-kaç-tane-ev-yapacak

Tüm merak edilenler haberimizde… TOKİ Cumhruiyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi tanıtımında konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri yapılaacağını duyurdu.

TOKİ evlerine nasıl girilir?

toki̇-evlerine-nasıl-girilir

TOKİ BAŞVURU NASIL YAPILIR? TOKİ başvuru işlemleri için e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Başvuru işlemleri gerekli şartları sağlıyorsanız buradan gerçekleştirilebiliyor. Başvurular Halkbank ve Ziraat Bankası’nın şubeleri aracılığıyla da gerçekleştiriliyor.

TOKİ çıkarsa ne olur?

Hangi proje için yazıldıysanız ve adınız çıktıysa oradan bir daire sahibi olacaksınız. Ancak inşaatlar tamamlandıktan sonra teslim aşamasında bir kura çekilişi daha yapılacak ve hangi kat hangi daire size çıkarsa onun sahibi olacak ve orada oturabileceksiniz.

TOKİ Evleri caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre Devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla bu projeden yararlanmak caizdir.

TOKİ taksitleri ödenmezse ne olur?

İki taksit ve üzerinde ödeme yapmayan konut alıcılarına iki adet ihtarname gönderilir, 30 günlük süre dolduktan sonra Banka aracılığıyla İdaremize tüm dosyaların gönderilmesiyle beraber yasal işlem süreci başlatılır. Dava sonuçlanınca tahliye işlemi gerçekleştirilir.

Tokinin taksitleri sabit mi?

Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde konut satışı yapılacaktır.

TOKİ ödeme şartları nelerdir?

toki̇-ödeme-şartları-nelerdir

Ödeme, toplam hane gelirinin %30’unu aşmayacak. Hak sahiplerinin konut borcu bitene kadar konut satışı da yapılamayacak. 22 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den ev alan vatandaşlara yüzde 25 peşin ödeme indirimi getireceklerini açıkladı.

TOKİ konut şartları nelerdir?

toki̇-konut-şartları-nelerdir

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk …

TOKİ ev çıkınca kiraya verilir mi?

TC vatandaşı olmuş, üzerinde evi olmayan herkes başvurabilir. Vatandaşlık alabilmesi için de evi olması gerekiyorsa, sonradan vatandaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bir engel söz konusu değil.

TOKİ borcu toplu ödenir mi?

TOKİ borcunu tamamen ya da bir kısmını ödemek isteyen vatandaşlar, evleri ne olursa olsun 2 yıl sonra alabilecekler. Peşin olarak TOKİ konut taksitlerini kapatmak isteyenler bankalar ile iletilşime geçmek zorundadır.

TOKİ fiyatları ne kadar 2022?

TOKİ 2+1, 3+1 DAİRE FİYATLARI! 608 bin TL’ye sahip 2+1 fiyatlı konutlara aylık 2 bin 280 TL taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi ise 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecek.

TOKİ evleri peşinat ne kadar 2022?

toki̇-evleri-peşinat-ne-kadar-2022

TOKİ PEŞİNATI NE KADAR? TOKİ sosyal konut projesindeki evler %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. 608 bin lira fiyata sahip, 2+1 konutlar aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar ise 3 bin 780 kliradan başlayan taksitlerle ödeme yapılabilecek.

Maybe you are interested in:

ut nedir?

Related searches

  1. Toki nedir
  2. Toki devletin mi
  3. Toki sahibi kim
  4. TOKİ başvuru 2022
  5. E-Devlet TOKİ
  6. TOKİ projeleri
  7. toki gov tr/
  8. toki 3+1 ödeme planı 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu