Sıkça Sorulan Sorular

Vintage nedir?

Vintage “gecmisin modasina ait” anlamına gelen genel bir tanımken; retro geriye doğru anlamına gelen bir ön ektir ve moda dünyasında “geçmişe …

Vintage ne anlama gelir?

vintage-ne-anlama-gelir

Türkçe’de klasikleşmiş, eski döneme ait olan, nostaljik gibi kelimelerle tanımlanabilen “vintage” kelimesi aslına bakarsanız, geçmiş bir çağa ait değerli ve tanınabilir eşyaları nitelendirmek için kullanılır.

Vintage tarzı ne demek?

vintage-tarzı-ne-demek

Stil / Moda Akımı-Vintage Giyim Tarzı >> 0 19. yüzyılda ortaya çıkan Vintage giyim tarzı, farklı dönemlere ait stil ve kombinleri yansıtan bir moda akımıdır. 20. yüzyıl veya daha öncesinden kalan kıyafet veya nesneler vintage olarak tanımlanır.

Vintage ne demek giyim?

vintage-ne-demek-giyim

Vintage, antika kadar eski değil ancak 10-30 yıl arası giyim kuşam, araba gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılır. İsim olan Vintage’ın Türkçe karşılığı ise bağ bozumudur. Retro ise geriye doğru anlamına gelir ve moda dünyasında "geçmişe ait" olarak kullanılır.

Vintage giyim nasıl?

vintage-giyim-nasıl

Vintage giyim tarzının asıl etkeni olan eski-antika elbiseler 100 ve daha fazla yıl kadar eski olabiliyorlar. Klasik tarzın tam tersine vintage tarzının parçaları günden güne değerlenerek yansıttığı dönemin tarihini anlatır. Klasik tarza örnek verirsek kısa siyah elbiseler, trençkotlar, düğmeli beyaz gömleklerdir.

Vintage moda akımı nedir?

19’uncu yüzyılda ortaya çıkan Vintage giyim tarzı, farklı dönemlere ait stil ve kombinleri yansıtan bir moda akımıdır. 20. yüzyıl veya daha öncesinden kalan kıyafet veya nesneler vintage olarak tanımlanır.

Barok giyim tarzı nedir?

Barok moda denildiğinde de gösterişli, bol işlemeli ve ağır elbise modelleri akla gelir. Koyu renkli ipek kumaşların, brokarların, keten yakaların ve dantelli kumaşların kullanıldığı Barok giyim tarzında kadın kıyafetlerindeki detaylı süslemeler korselerle desteklenmiştir.

Vintage görüntü ne demek?

Yaşanan bu değişimler doğrultusunda kimi ürünler, günümüzle uyumlu bir görüntü sergiler; “güncel” olarak anılır. Vintage görünüm ise bunun karşıtı eğilim olarak tanımlanabilir. Bu özellikteki tasarımlar, hepimize eski filmlerden, fotoğraflardan aşina olduğumuz görüntüleri çağrıştırır.

Shabby vintage ne demek?

Eskiler, kullanılmış, yeni ve kendi el emeğiniz dekorasyon ürünlerinin bir araya gelmesidir Shabby Chic. Eğer eviniz sığınağınız ve özel hayatınızın tadını çıkardığınız yerse o zaman eviniz kişiliğinizi yansıtmalıdır. Shabby kelime anlamı olarak dağınıklıktan geliyor. Chic ise şıklığı tanımlıyor.

Eski olan şeylere ne denir?

vintage, antika kadar eski olmamakla birlikte, birkaç on yıllık giyim kuşam, araba gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılan bir sıfattır. isim olan vintage’ın türkçe karşılığı ise bağ bozumudur.

Vintage hangi dil?

İngilizce vintage "1. şarap mahsulü, belli bir yılda üretilen şarap, şarabın yapım yılı, 2. eski, yıllanmış" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca vindage veya vendage "üzüm rekoltesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen vindemia sözcüğü ile eş kökenlidir.

Şu anda hangi retro var?

2022 Retro Tarihleri

 1. 2022 yılında ilk Merkür retorusu 14 Ocak tarihinde başlayacak, 4 Şubat tarihinde bitecek. …
 2. Venüs retrosu 23 Temmuz 2023 tarihinde başlayacak, 4 Eylül 2023 tarihinde bitecek.
 3. Mars retrosu 30 Ekim 2022 tarihinde başlayacak ve 12 Ocak 2023 tarihinde son bulacak.

Sofistike giyim tarzı ne demek?

Moda alanında ise ince bir zevki yansıtmak için kullanılır ve zarif, estetik yönü güçlü giyim tarzını ifade eder. Günümüzde modanın da etkisiyle anlamı genişlemiş ve “bilgili, kültürlü, seçkin” gibi olumlu anlamlar da kazanmıştır.

Vintage yüzük ne demek?

"Kullanılmış" sayılamayacak kadar eski ama kullanılmayacak kadar da eski olmayan bir şeyler vintage olarak adlandırılır. Satıcı, buna "vintage" adını vererek, alıcının dikkatini ürünün bariz kusurlarından uzaklaştırmaya çalışır.

Vintage hırka ne demek?

Akılları en çok karıştıran giyim tarzlarından biri de vintage giyim stili oluyor. En genel tanımı ile bu tarzı modanın eskiye dönmesiyle oluşan stil şeklinde tanımlayabiliriz.

Vintage ürünler ikinci el mi?

Resale (yeniden satış), vintage (eski moda) ve second-hand (ikinci el), aslında yeni kavramlar değil. Ancak son on yılda hızla gelişen teknolojiyle birlikte melez bir yaklaşım sunan online platformlar ikinci el moda pazarında büyük bir müşteri kitlesi yarattı.

Amerikan vintage nedir?

Mickaël Azoulay, Fransız markası American Vintage’ı 2005’te yarattı. İçgüdüsel ve meraklı tavrıyla sınırsız bir konfor alanı yaratan, ilhamını dünya sokaklarından alan marka basic tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Herkesin gardırobunda yer alan t-shirtleri, kendine has çizgisi ve dinamik kesimleri ile yeniden yorumluyor.

Vintage listesi ne demek?

Şirket, bir ürünün satışını durdurduktan sonra 5 yıldan fazla bir süre geçtiyse, o ürünü artık Vintage olarak değerlendiriyor.

Eski tarz giyim lere ne denir?

Retro giyim tarzı kıyafetlerin tarz olarak eski ve geçmiş dönemleri birebir yansıtan yeni kıyafetler olmasıdır.

Vintage kombin ne demek?

19. yüzyılda ortaya çıkan Vintage giyim tarzı, farklı dönemlere ait stil ve kombinleri yansıtan bir moda akımıdır. 20. yüzyıl veya daha öncesinden kalan kıyafet veya nesneler vintage olarak tanımlanır.

Maybe you are interested in:

art deco nedir?

Related searches

 1. Vintage nedir
 2. Vintage retro
 3. Vintage kıyafet
 4. Vintage Elbise
 5. Retro vintage Ne Demek
 6. Vintage Ceket
 7. Retro nedir
 8. Vintage Gözlük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu